SEO چیست؟

SEO چیست؟

von طراحی سایت منسیکس Facebook Google+
در مبانی طراحی وب سایت

seo

seo ،یعنی تولید کردن صفحات وبی که برای موتورهای جستجو جالب و فریبنده هستند. بهینه سازی صفحات وب این است که شما در نتایج یک موتور جستجوی بزرگ بیشترین امتیاز را داشته باشید.

SEO یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو، یک فرایند است که با استفاده از روش‌های مختلف، طراحی سایت‌ ها و صفحات وب را برای موتورهای جستجو بهینه می‌کند. هدف اصلی SEO، افزایش رتبه وب سایت شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو است. با افزایش رتبه سایت شما در موتورهای جستجو، تعداد بازدیدکنندگان سایت شما نیز افزایش می‌یابد که این می‌تواند به افزایش فروش و درآمد شما کمک کند.

عوامل مختلفی برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو وجود دارند، از جمله استفاده از کلمات کلیدی مناسب، بهینه‌سازی محتوای سایت، بهینه‌سازی عنوان و توضیحات صفحات، بهینه‌سازی تصاویر و ویدئوها، بهینه‌سازی سرعت بارگیری صفحات و وب سایت، بهینه‌سازی برای دستگاه‌های همراه و موارد دیگر.

با توجه به این که موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی صفحات وب، از الگوریتم‌هایی استفاده می‌کنند، بهینه‌سازی موتورهای جستجو به عنوان یکی از روش‌های مهم تبلیغاتی در دنیای دیجیتال، بسیار مهم است و به طور مستمر باید در نظر گرفته شود.

شاید بتوان گفت که تقریبا همه افرادی که با وب آشنایی هر چند کمی دارند، حداقل برای یک بار هم که شده واژه ی SEO را شنیده اند.
اما SEO چیست؟ معنای لغوی SEO که مخفف Search Engine Optimization است، بهینه سازی موتور جستجو می باشد. SEO یعنی تولید کردن صفحات وبی که برای موتورهای جستجو جالب و فریبنده هستند.

بهینه سازی صفحات وب این است که شما در نتایج یک موتور جستجوی بزرگ بیشترین امتیاز را داشته باشید. اهمیت این موضوع از انجا ناشی می شود. که اکثر مردم از موتورهای جستجو برای رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود استفاده میکنند.

به عنوان مثال در گوگل و یاهو، اکثر مردم فقط به صفحه ی اول نتایج جستجو نگاه میکنند. بنابراین برای داشتن ترافیک بالا از طرف موتورهای جستجو، این مسئله الزامی است که طراحی سایت شما در صفحه ی اول نتایج جستجو قرار گیرد.

بهینه سازی موتور جستجو

علم بهینه سازی موتور جستجو در مورد روشهای فنی مانند عنوان صفحه ی مناسب، تگ ها و متا تگ ها، کلمات کلیدی و عبارات کلیدی و توضیحات مناسب سایت و کلاً محتوایی که موتورهای جستجو دوست دارند، مطالعه می کند.

موتورهای جستجو صفحات وب را به وسیله نرم افزار خزندگی (عنکبوت) پیدا و فهرست بندی میکنند. متاسفانه تمام نرم افزارهای خزندگی یک جور کار نمیکنند.

برای مثال اگر صفحه وب شما در یکی از موتورهای جستجو امتیاز بالایی داشته باشد، ممکن است در دیگر موتورها این چنین نباشد.
یکی از کارهایی که متخصصان بیهنه سازی موتورهای جستجو انجام میدهند.

پیگیری تمام تغییرات عملکرد داخل موتورهای جستجو است. بنابراین آنها میتوانند صفحات وب را بر طبق این تغییرات بهینه سازی کنند. به علاوه آنها همراه با تغییرات موتورهای جستجوی مختلف خود را تابع این موتورها قرار میدهند.

هنگامی که شما یک طراح برای طراحی سایت در کرج تجاریتان انتخاب میکنید. شما باید از این طراح درباره ی بهینه سازی موتورهای جستجو سوال کنید. و باید از او بخواهید بر طبق اصول بهینه سازی برای موتورهای جستجو ساخت صفحات وب سایت شما را شروع کند.

در صورتیکه این کار طولانی تر از طراحی هایی که شما بیش از این داشته اید، نیست. این کار خیلی آسان تر و معقول تر است که شما در همان بار اول که سایتتان بر روی وب قرار می گیرد. شامل بهینه سازی برای موتورهای جستجو شود.

● چرا SEO مهم است؟

چرا بهینه سازی برای موتورهای جستجو مفید می باشد. موارد ذیل برخی از دلایل این موضوع می باشند:

  • برتر بودن در نتایج جستجو مشتری های زیادی را به دیدار از وب سایت شما دعوت میکند.
  • ۸۷ در صد تمام بینندگان شما از یک صفحه یک وضعیت دارند.
  • ۹۱ در صد از کاربران اینترنت از موتورهای جستجو استفاده میکنند.
  • طبق آخرین تحقیقات بیش از ۲۵۰ میلیون جستجو در روز در کشور انگلیس انجام میگیرد.
  • ۷۳ در صد معاملات آنلاین به وسیله موتورهای جستجو آغاز میشود.
  • ۳.۵ بیلیون از وب سایت با هم بر سر رقابت پول هستند، اما واقعیت این این است که فقط کسرهای از یک درصد به صفحه اول می رسند.

● چه کسانی به SEO احتیاج دارند؟

هر وب سایتی که به سوی تجارت و بازرگانی حرکت میکند، باید صفحات وب خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کند.
هدف نهایی یک وب سایت جلب کاربران اینترنتی میباشد.

و مطالعات نشان داده است که پهنه عظیمی از کابران اینترنتی وب سایت ها را در موتورهای جستجوی پیدا کرده اند.
اگر شرکت شما نظر به ساخت یک وب سایت جدید و یا به روز کردن وب سایت قدیمی خود را دارد باید توجه داشته باشید.

که برای پیشرفت باید SEO را در الویت قرار دهید. به خاطر داشته باشید که SEO شما را به مسابقه بزرگ می برد و شما را در بازار معرفی میکند.

● ابزارهای SEO چیست؟

در اینجا میخواهیم درباره ابزارهای SEO یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو صحبت کنیم و تعدادی از آنها را معرفی کنیم.

▪ Keyword Suggestion پیشنهاد دهنده ی کلمات کلیدی: همانطور که در بالا گفتیم کلمات کلیدی در جذب موتورهای جستجو نقش به سزایی دارند. شما میتوانید با استفاده از Keyword Suggestion کلمات کلیدی بهتر و جذاب تری را انتخاب کنید.

▪ Google Rank Checkerچک کننده ی امتیاز شما در گوگل: موتور جستجوی گوگل با محاسباتی خاص و دقیق به وب سایت ها امتیاز میدهید. هر چه امتیاز سایت شما در گوگل بالاتر باشد. ارزش سایت شما بالاتر است.

معمولا چک کردن این امتیاز آسان نیست. اما این ابزار در بیشتر سایت های مرتبط باTools SEO کار شما را آسان کرده. و شما میتوانید به راحتی امتیاز خود را در گوگل چک کنید.

▪ Link Popularity محبوبیت لینک:

محبوییت لینک به شما نشان میدهید. که در موتورهای جستجوی مختلف وقتی شما را جستجو میکنند. چه تعداد نتیجه ظاهر میشود و جدیدن از این ابزار برای مقایسه کردن بین چند وب سایت استفاده می شود.

▪ Search Engine Position وضعیت سایت شما در موتورهای جستجو: این ابزار هم تعداد نتایج جستجوی سایت شما را در موتورهای جستجوی بزرگ نمایش میدهد.

در کل Web Site Optimization Tools یا ابزارهای بهینه سازی وب سایت که انواع مختلف و متنوعی دارند.
به تازگی موتور جستجویی در ایران به نام دهیو! با آدرس www.dahio.com راه اندازی شده است. که علاوه بر خدمات جستجو برای اولین بار در ایران خدماتی کامل در رابطه Search Engine Optimization ارائه میدهد.

● شرکت های فعال در زمینه SEO در ایران؟

در ایران شرکت های معدودی به SEO کردن می پردازند. که یکی از آنها ایران سئو (iranseo) با آدرس www.iranseo.com به مدیریت مهدی رودکی از بنیانگذاران SEO و ترویج فرهنگ آن در ایران می باشد. شرکت ایرانما، و شرکت همکاران سیستم از دیگر طراحی سایت کرج هایی هستند که به SEO می پردازند.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 5 میانگین: 5]