پورتال ها یکی پس از دیگری

خانه / آموزشی / مبانی طراحی وب سایت / پورتال ها یکی پس از دیگری

پورتال ها یکی پس از دیگری

von طراحی سایت منسیکس Facebook Google+
در مبانی طراحی وب سایت

پورتال عمومی

پورتال عمومی ، نام چند پورتال خارجی را می توانید ببرید؟ بله انگشت شمار هستند. پورتال هایی با سابقه؛ تیم مدیریت و فنی شناخته شده و متخصص و سرویس دهی متنوع فارق از هر گونه error به ویژه error رخوت انگیز ۴۰۴!

و حالا نام چند پورتال ایرانی را به یاد دارید؟ شاید در اول به خود ببالید. و بگوئید ایران به تنهایی بیشترین پورتال ها را در میان کل کشور های جهان دارد.

از پورتال های عمومی تا پورتال های خبری چرا که در سراسر دنیای گسترده اینترنت تنها نام همان چند پورتال انگشت شمار را می شنویم. که به ادعای خود فقط پورتال عمومی هستند. اما در ایران پورتال های تخصصی بسیاری وجود دارد. که هر کدام پس از دیگری پا به عرصه می گذارند.

اما باید بگویم متاسفانه این خوشحالی چندان به طول نمی انجامد. چرا که اساس علمی ندارند. و تنها در بازار رقابتی اینترنت و و ایران مطرح شده است.

تاسف من تا آنجا ادامه می یابد که در می یابیم. که جامعه کاربری اینترنت ایران از نبود. وب پورتال رنج می برد. و بر خلاف ادعای عدیده ای سرویس دهنده وب در کارنامه وب ایران حتی یک پورتال به معنی واقعی ثبت نشده است!

در شناخت پورتال ها چند آیتم مهم چون تعریف پورتال، ویژگی های پورتال، موارد استفاده پورتال، و پیش نیاز های پورتال وجود دارد. که هنوز نه تنها در ایران بلکه کل جهان تعریف درست و دقیقی از آن در دسترس نیست.

شناخت پورتال ها

و اختلاف نظر های بسیاری فی ما بین متخصصان این عرصه وجود دارد. و همین امر سبب شده است که تعداد مقالات و کتب نگارش شده. در این زمینه عملا به حداقل رقم ممکن برسد.

در ایران اکثرا پورتال ها را یک engine معنی می کنند. و از همین رو شاهد تبلیغات گسترده ای در بخش های اطلاع رسانی هستیم. که CMS های بهینه و یا تهیه شده توسط تیم فنی شرکت ها را پورتال می خوانند. در صورتی که پورتال یک engine نیست بلکه خروجی نرم افزار و ماشین ماست.

همچنین در نظر بعضی، پورتال طراحی سایت در کرج است. پر از لینک با گستردگی خاص که امکان شخصی سازی را به کاربران خود می دهد. و نیز عده ای گمان می کنند. که پورتالی directory ست. شامل نام و آدرس طراحی سایت های دیگر که به صورت طبقه بندی شده. به وب سایت های مذکور لینک داده است.

عدم آگاهی و شناخت پورتال ها در ایران تا جایی ادامه یافته است. که حتی تعدای از طراحی سایت در کرج های دولتی و یا خصوصی خود را پورتال می دانند. و لفظ هویت خود را به غلط سایت پورتال به میان می برند.

البته درک این مسئله چندان پیچیده نیست. زمانی که تعریف درستی از یک مورد علمی نداشته باشیم engine ها پورتال می شوند.

و وب پورتال را به غلط سایت پورتال می خوانیم. که متاسفانه سرویس دهندگان وب ایران بدون توجه به اصول و قواعد علمی و کاری هر روز وضع جامعه ایران را به تباهی نزدیک تر می کنند.

تیتر ها و گزارشات خبری

مدتی ست که در تیتر ها و گزارشات خبری و نیز تبلیغاتی با ادعا هایی که هیچگونه اساس علمی و استانداردی ندارد. چون \”پورتال جامع سرویس فارسی\”، \”پورتال خبری\”، \”بزرگترین پورتال موسیقی ایران\”، \”پورتال تفریحی ایران\”. و یا حتی \”اولین پورتال شخصی فارسی\”مواجه هستیم.

ادعاهایی که بدون هیچگونه اطلاعات علمی در نشریات تخصصی و غیر تخصصی ایران منتشر شده اند. و اینها جملاتی اند که کلمات بعدی آنها موارد ابهام و یا نقض واژه قبلی قرار می گیرد!

در چنین وضعیت نا بسامانی چه انتظاری می توان داشت. به جز تولد روزانه لیست چند خطی از نام پورتال های جدید. پورتال هایی که هنوز نمی دانند قبل از نام خود باید بنویسند \”پورتال\” یا \”پرتال\”!

اگر کمی تامل و بررسی کنیم خواهیم دید. که وجود یک پورتال که سرویس های ویژه ای برای چون زبان فارسی برای ایرانیان فراهم سازد. فوق ضروری و مبرم است. که متاسفانه به علت موانع بسیاری جامعه اینترنتی ایران از عدم دسترسی به آن رنج می برد.

هم اکنون نیاز جامعه اینترنتی ایران یک پورتال در معنی واقعی و کاملا علمی و قابل لمس و دسترسی است. پورتالی که بتوان از لحظه بیدار شدن در آن زندگی کرد.

بانکداری الکترونیک

پورتالی که قرار های ملاقات شخصی و کاری، تفریح و کسب و کار، پرداخت قبوض آبمونمان و اداری، جستجوی ملاقات و تیتر های خبری، آموزش ها و سایر امورات روزمره ما در آن انجام شود.

که البته با تعریف نیاز های خود به موانع متعدد دیگر چون نبود پلیس اینترنتی، بانکداری الکترونیک و حتی تفاوت های فرهنگی که همگی سنگ بزرگی بر سر راه رسیدن به یک پورتال علمی و علمی به ویژه در بخش سازمانی ست.

در تعریف علمی پورتال ها در می یابیم که وب پورتال بر خلاف طراحی سایت کرج که تنها یک سرویس دهنده است. سرویس و سرویس دهنده ای ست که کاربر را به مهم ترین کانال دسترسی اینترنت، یعنی وب نزدیک تر می کند.

و برای آسودگی کاربر امکاناتی چون شخصی سازی، ارتباط با سایر کاربران و جستجو داخل و خارج از خود را فراهم می سازد. و همچنین پورتال برخلاف وب سایت که صرفا یک یا چند سرویس و یا مطالب را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. ارائه کننده خدمات (services) و مطالب(Content) به صورت یکجاست.

● همچنین ویژگی های وب پورتال را می توان به صورت خلاصه به شرح زیر بیان کرد:

در اختیار گذاشتن اطلاعات بیشمار و مختلف با تعیین اهداف قبلی. سطح دسترسی و رده بندی زیر نظر کادر نظارت و مدیریت در یک قالب انعطاف پذیر که به صورت جذاب و قابل دسترسی.

در کنار سرویس ها و خدمات مفید به کاربران اینترنت به گونه ای که سرویس دهنده و سرویس گیرنده هر دو از امنیت سرویس خود اطمینان داشته باشد. را ویژگی پورتال می دانیم.

فکر می کنم با بررسی دقیق تعاریف بالا شما هم به مانند من ایمان آورده باشید. که هنوز هیچگونه وب پورتالی در بین سرویس دهندگاه وب ایران وجود ندارد. و تنها زمانی به وب پورتال های حقیقی مجهز می شویم.

که دیگر برخی از متخصصان ایرانی در تعاریف خود از پورتال ها “Google” را به عنوان یک نمونه پورتال ها نام نبرند!

لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 6 میانگین: 5]