وب 2 چیست؟ – به چه سایت های وب دویی می گویند؟

خانه / آموزشی / وب 2 چیست؟ – به چه سایت های وب دویی می گویند؟

وب 2 چیست؟ – به چه سایت های وب دویی می گویند؟

von طراحی سایت منسیکس Facebook Google+
در آموزشی

“وب ۲” چیست؟

وب 2 ، با گسترش اینترنت در سطح جهان و بالا رفتن کاربران و استفاده کنندگان اینترنت، نسل جدیدی از وب پدید آمد به نام “وب2” که جذاب تر، آسان تر و کاربردی تر می باشد. و “وب ۲” در واقع پدیده‌ای است که در نحوه استفاده از فناوری و طراحی سایت‌ها در اینترنت رایج شده است.

سایت‌ها یا خدمات اینترنتی که امکان تبادل اطلاعات را بین کاربران فراهم می‌کنند. یا به آنها اجازه تولید یا دستکاری در اطلاعات را می‌دهند، معمولا ” وب ۲ ” تلقی می‌شوند. 
درواقع مفهوم وب2 به این معناست که با گسترش اینترنت و افزایش کاربران، دیگر کاربران تنها به خواندن اطلاعات اکتفا نمی کردند. بلکه به نوشتن و تبادل اطلاعات با کاربران مختلف نیز علاقه مند بودن و بدین ترتیب مبحث وب 2 در اینترنت و طراحی سایت مطرح شد.

وب 2 به مجموعه‌ای از فناوری‌ها و استانداردهای اینترنتی اطلاق می‌شود که برای بهبود در طراحی سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی آن به کار می‌روند. این فناوری‌ها شامل HTML5، CSS3، JavaScript  و سایر تکنولوژی‌های مرتبط است. وب 2 با توجه به شکل پویا و بصری زیبا، سرعت بالاتر بارگیری صفحات و امکانات پیشرفته مانند برنامه‌های کاربردی تحت وب، امنیت بیشتر و قابلیت دسترسی بیشتر برای کاربران، از وب 1 (وب اول) که شامل صفحات استاتیک و محدود به متن بود، متمایز است.

به چه سایت های وب دویی می گویند؟

برای سایتهای وب 2 میتوان یکسری ویژگیهایی را تعریف کرد. و سایت هایی که دارای این ویژگی ها باشند را جزو سایتهای وب دویی قرار داد. با ذکر چند مثال و مقایسه سایت های وب 1 و وب 2 به بررسی ویژگی های وب 2 می پردازیم: 

1- نت‌اسكیپ نماد یک سایت وب1 می باشد.

در مقابل گوگل نماد شاخص وب 2 است. نت‌اسکیپ با ارائه یک نرم‌افزار مرورگر قصد داشت. مقدمات فروش محصولات مربوط به سرورهای پربها را فراهم نماید.

در مقابل شرکت گوگل روی برنامه‌های تحت وب فعالیت می‌کرد. گوگل در واقع یک پایگاه داده تخصصی است. محصولات این شرکت به صورت بسته‌های نرم افزاری فروخته نمی‌شوند.

بلکه به صورت سرویس‌های آنلاین ارائه می‌گردند، که مشتریان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به آن پول می‌دهند. 

2- تقاوت سایت Double Click و Google Ad Sense:

سایت Double Click عقیده داشت که آگهی‌دهندگان صاحب اختیارند نه بازدیدکنندگان، در مقابل سایت گوگل نظر بازدیدکنندگان برایش از اهمیت بالاتری برخوردار بود.

در سایت گوگل به جای استفاده از تبلیغات بنری از تبلیغات متنی که ساده تر و قابل فهم تر است استفاده می کند. در مقابل سایت Double Click از تبلیغات بنری و آگهی‌های Pop-up که آزاردهنده هستند. از دید بازدیدکنندگان استفاده می کرد.

3- در وب1، سایت ها دایرکتوری هایی را که پدید می آوردند

براساس نظر و سلیقه تعداد محدود مسئول بود. در مقابل در وب2 سایتها دایرکتوری های را با نظر کاربران خود گردآوری می کنند. به عبارتی محیطی را فراهم کرده اند که کاربران بتوانند خود دایرکتوری هایی را اضافه نمایند. معروف ترین طراحی سایت در کرج در این زمینه ویکی پدیا می باشد. که همه کاربرانش را نویسنده بزرگترین دانش نامه آنلاین جهان کرده است.

4- وبلاگ ها نیز یکی دیگر از سایت هایی هستند که از وب2 استفاده می کنند.

5- Feed و RSS:

وسیله‌ای برای انتشار همزمان و ساده اطلاعات می باشند. از طریق آن کاربران می‌توانند به جای مشاهده و مراجعه ساده به صفحات اینترنتی ، مشترک آنها شوند. و با به روز‌رسانی یک صفحه، از آخرین تغییرات آن آگاه شوند.

6- در وب2 ، دیگر محدودیت سخت افزاری مطرح نیست.

بلکه می‌کوشد همه اسباب و لوازم الکترونیکی را به هم متصل کند.  گوشی‌های موبایل، تلویزیون‌های اینترنتی و دوربین‌های دیجیتالی و… در دنیای وب 2 می‌توانند بدون واسطه با اینترنت ارتباط برقرار کنند. داده بگیرند و خود بر غنای محتوای آن بیفزایند.

با توجه به مطالب فوق می توان نتیجه گرفت که وب2 یعنی مشارکت همگانی در تولید، ارائه و پردازش اطلاعات.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 2 میانگین: 5]