مشکلات رایج طراحی صفحات وب

خانه / آموزشی / مشکلات رایج طراحی صفحات وب

مشکلات رایج طراحی صفحات وب

در این مقاله، بخشی از مشکلات جزیی و در عین حال مهم طراحی صفحات وب، توسط جانت بیلی، طراح وب حرفه ای و مشهور انگلیسی بررسی شده است.

وی این گونه آغاز می کند: زمانی که من نخستین وب سایتم را طراحی کردم، بسیار خوشحال و مغرور بودم. من شب های بسیاری را تا مرز چند ماه برای طراحی این سایت سپری کرده بودم. بسیاری از دوستان نیز این سایت را دیده و می گفتند که طراحی بسیار حرفه ای و زیبایی دارد به همین علت شاید روزی بالغ بر ده بار به سایت خودم سر می زدم و آن را نخستین فرزند علمی خود می دانستم. اما باید با واقعیات هم مواجه می شدم. بنابراین به یک گروه حرفه ای طراحی وب مراجعه کردم و سایتم را به آنها نشان دادم. دو نفر از قدیمی ها و حرفه ای های آن گروه، اجزای مختلف سایتم تقسیم و بدون اینکه توضیح خاصی بدهند، گفتند که سایت من تنها در حد یک صفحه معمولی اینترنتی است نه یک سایت کامل. بعد از آن قضیه، من بسیار از آن دو نفر متنفر شدم تا آنجا که احساس کردم آنها آ دم های بی رحم و بی لیاقتی هستند که از کامپیوتر هیچ چیز نمی فهمند، چون هر کسی که من سایتم را نشانش داده بودم، از سایت من به عنوان یک طراحی حرفه ای یاد می کرد.
تقریبا یک هفته ای بود که به سایتم سری نزده بودم. یک روز دوباره نشستم و سعی کردم با توجه به مطالبی که دو متخصص طراحی وب یادآوری کرده بودند، برای خودم سایت را بررسی کنم. اما وقتی سعی کردم بدون تعصب و با دیدی متفاوت به بازنگری سایتم بپردازم، چیزی متفاوت از آنچه که در هنگام طراحی تصور می کردم، دیدم.
با این اوصاف، روزهای زیادی را صرف مطالعه دوباره روی سایتم کردم. آن دو نفر متخصص، بدون هیچ چشمداشت و منتی، تمام نکات اشتباه طراحی من را یادآوری کردند و به من گفتند که چطور می توانم اشتباهات را اصلاح کنم اما من با لجاجت و سرسختی تمام، یک برخورد نامناسب با آنها انجام دادم. اما وقتی منصفانه به کارم نگاه کردم، دیدم غیر از دگمه Buttonهای زشت و غول پیکر و متن هایی که بدون هیچ tableبندی و به صورت centerd text و کاملا آشفته در صفحه پراکنده شده اند، کار دیگری انجام نداده ام.
بنابراین لیستی از تمام مشکلات و موارد سایتم تهیه و بعد از اصلاح هر کدام، آن را چک کردم تا مشکلی باقی نمانده باشد. بعد از طی این مراحل بار دیگر به نزد آن دو طراح وب حرفه ای رفتم و سایتم را نشان دادم. یکی از آنها در مورد Cascading Style Sheets یا CSS از من پرسید. او به من گفت که بدون استفاده از CSS یک فاجعه بزرگ در کدنویسی من اتفاق می افتد. یکی دیگر از نقاط ضعف بزرگ طراحی سایت من، این بود که بسیار درهم و شلوغ کار می کردم. هم در طراحی و هم در management فایل ها. آنها یک سئوال اساسی از من پرسیدند. آیا نمی توانم فایل ها را داخل folderها جاگذاری کنم و با این کار سرعت بارگذاری را نیز پایین بیاورم.
انتقاداتی که آنها به من وارد کردند، باعث شد بار دیگر دلگیر شوم. این اتفاقات چندین بار تکرار شد، من اشتباهاتم را از آن دو متخصص یاد می گرفتم، فریاد می زدم، آشتی می کردم و دوباره همین چرخه طی می شد و با تمام کش و قوس ها، من یاد می گرفتم که چطور انتقادپذیر باشم و چطور کارم را بهبود ببخشم. هر زمان که بخشی از مشکلات سایت را برطرف می کردم و دوباره یک نگاه کلی می انداختم، امیدوار می شدم که کارم در آینده باز هم بهتر شود. بعد از گذشت مدتی، به این نتیجه رسیدم که چه پیشرفت های خوبی حاصل کردم. در ادامه مطلب، بخشی از مشکلات جزیی طراحی وب که در ابتدا گریبانگیر من بود و ممکن است بسیاری از شما نیز با آنها مواجه شوید را بررسی می کنم.
● سایت و آمار بازدیدکننده
من استفاده از هیچ گونه Hit counter یا شمارنده بازدیدکننده صفحات وب که مستلزم افزودن حتی چند خط HTML code به وب شما است را پیشنهاد یا توصیه نمی کنم چون اولا در بالا رفتن حجم صفحه تاثیر زیادی دارد، و همین طور معمولا به ندرت عدد درستی از تعداد بازدیدکنندگان سایت شما را نشان می دهد و در نتیجه در بسیاری موارد با نشان دادن یک عدد کمتر از میزان واقعی بازدیدکنندگان شما، افسردگی و دلزدگی در تجارت اینترنتی را برایتان به همراه می آورد. البته ممکن است بسیاری از شما بپرسید که با این اوصاف چرا خیلی از سایت های مهم و پرطرفدار، این کار را می کنند و هیت کانتر قرار می دهند.
بسیاری از مدیران سایت های اینترنتی معروف دنیا، در صحبت با من بیان می کنند که توانستند به روشی دست پیدا کنند تا بتوانند امکان دیدن آمار بازدید سایت را برای مردم عادی غیرفعال کنند و تنها خود مدیر سایت قادر باشد تا بازدیدکننده های سایت را بشمارد. البته کسانی که این کار را می کنند شاید امنیت کاری خود را بالا ببرند. اما باید توجه کنند در Page Rank گوگل و سایر موتورهای جست وجو ضرر می کنند.نصب کردن برنامه شمارنده بازدید وب سایت و یا قرار دادن کد مربوط به آن در صفحه اینترنتی شما اصلا سخت نیست به خصوص اگر این کدها را از سایت هایی مثل nedstatbasic.net یا stats۴all.com گرفته باشید اما شما باید بدانید که چه کاری می خواهید بکنید. البته شما برای کار طراحی وب حداقل باید در همه زمینه های مربوط، تخصص داشته باشید در غیر این صورت نمی توانید هیچ وقت موفق شوید. زمان شناسی و تخصص در گرافیک از همه چیز مهمتر است. اگر بخواهم حقیقت را بگویم و صادق باشم، البته من در روزهای اولی که می خواستم به صورت حرفه ای خودم هیت کانتر طراحی کنم و یا از کدهای آماده استفاده نمایم، واقعا در این زمینه مشکل داشتم. شما هم اگر هنوز دقیقا نمی توانید از شمارنده بازدید وبتان خوب استفاده کنید، با برایان بونینی تماس بگیرید یا اگر به وی دسترسی ندارید، برای عبارت brian bonini در یک موتور جست وجوی معتبر search کنید و به وی ای میل بزنید. مطمئن باشید کمکتان خواهد کرد. البته اگر بخواهید یک هیت کانتر خیلی حرفه ای با تمام امکانات ردیابی مشخصات بازدیدکننده طراحی کنید، برایان با یک قیمت منطقی و معقول برایتان در اسرع وقت طراحی خواهد کرد. وی مرجع کدهای آماده طراحان وب دنیا است.
● سایت و موسیقی
قرار دادن موسیقی در پس زمینه وبلاگ ها و وب سایت ها که بدون صدور هیچ پیام، هشدار یا warning شروع به پخش شدن با صدای بلند می کند، یکی از آزاردهنده ترین امکاناتی است که طراحان تازه کار به راحتی به آن دست پیدا می کنند. اگر طبیعت سایت هنری است و طلب می کند که موسیقی را شامل شود، حداقل با طراحی یک انیمیشن یا قرار دادن چند radio button به کاربر امکان مدیریت موسیقی، پخش یا توقف آن را بدهید.
● سایت و اصول حرفه ای
در انتهای صفحات بسیاری از سایت های ابتدایی، غیرحرفه ای و آماتور که توسط طراحان تازه کار ساخته شدند، نوشته ای می بینید که از شما خواسته resolution صفحه نمایش خود را تغییر دهید تا سایت را به صورت استاندارد ببینید، و همین طور پیامی نوشته شده که در صورت استفاده کردن از مرورگر اینترنت غیر از Internet Explorer که محصول مایکروسافت است، نمی توانید محتویات، مطالب و تصاویر سایت را به صورت کامل و دقیق ببینید. شاید به عنوان یک راهکار مقطعی و موضعی، این روش مفید باشد اما اعتبار حرفه ای شما را زیر سئوال می برد چرا که هر بازدیدکننده ای با دیدن این پیام، متوجه می شود طراح سایت حرفه ای نبوده تا بتواند یک صفحه استاندارد و سازگار با همه مرورگرها و وضوح صفحه نمایش طراحی کند. در حال حاضر هم که مرورگرهای جدید و پیشرفته اینترنت مانند firefox گسترش یافتند، شما نمی توانید انتظار داشته باشید که بازدیدکننده برای دیدن سایت شما، یک مرورگر دیگر نصب کند یا دوباره به اینترنت اکسپلورر روی بیاورد. برای اینکه خطر کاهش اعتبار حرفه ای خود را کاهش دهید، نیاز دارید تا مهارت هایی را بیاموزید که به شما قدرت می دهند تا سایت های سازگار با همه مرورگرهای اینترنت و web browsers را به راحتی بسازید. اما اگر شما از برنامه هایی استفاده می کنید که به صورت آماده در کدنویسی کمک تان می کنند مانند dreamweaver، حتما به یک روش و چاره دیگر فکر کنید.

● سایت و سرعت

تحقیقات نشان می دهد که بیشتر از ۵۰ درصد کاربران اینترنت در سراسر دنیا، از اینترنت شماره گیری تلفنی یا dialup connection استفاده می کنند و به همین دلیل سرعت زیادی در اتصال به اینترنت ندارند. اگر صفحه وب شما، به سرعت و در عرض کمتر از ۳۰ ثانیه load نشود، کاربری که به سایت شما می آید به سرعت یک پایگاه وب دیگر را برای گشت و گذار انتخاب می کند. در نتیجه بهترین روش ها را برای کاهش حجم صفحات وب خود انتخاب کنید.

برای کاهش حجم صفحات وب، شما باید در مرحله اول به image optimizing یا بهینه سازی حجم تصاویر صفحه خودتان فکر کنید. بهترین روش برای بهینه سازی حجم تصاویر که بخش عمده سایت های اینترنتی را تشکیل می دهند نیز استفاده از روش های default هر Image editor یا ویرایشگر تصویری است که شما از آن استفاده می کنید. بیشتر picture editorها هم مانند Adobe Photoshop برای کاهش سایز تصاویر و بهینه سازی آنها جهت استفاده در وب روش های خوب و مناسبی را پیشنهاد می دهند. اگر هم از ویرایشگر تصویر مناسبی استفاده نمی کنید یا با آنها آشنا نیستید، روی اینترنت، در گوگل و به خصوص در سایت www.donwload.com که مرکز دریافت نرم افزارهای جدید یا قدیمی اینترنتی است، جست وجو کنید و این عبارات را که هر کدام نرم افزارهای قوی بهینه سازی حجم تصویر هستند، search کنید:
IrfanView Image Editor
Free Online GIF Optimizer
Free Online JPG Optimizer
اگر هم در استفاده از این نرم افزارها مشکلی دارید، روی اینترنت برای نام دوست من، تریشا کوپرا Trish Cupra جست وجو کنید و ای میل بزنید. وی رایگان به سئوالات مختلف شما پاسخ خواهد داد.
● سایت و جلوه های ویژه
بسیاری از طراحان وب، با خیال اینکه اضافه کردن انیمیشن های شلوغ یا به اصطلاح Transition به صفحات وبشان هنگامی که از یک مطلب به مطلب دیگر یا از یک صفحه به صفحه دیگر می روید، به جذابیت و هیجان می افزاید، به خصوص در نرم افزار فرانت پیج با افزودن کدهای DHTML special effects ضمن اینکه حجم صفحات را بالا می برند، حتی حجم زیادی از بازدیدکنندگان خود را فراری می دهند.
به هر حال در این متن سعی کردم با ارائه راهکارهای عملی، شما را در برطرف کردن برخی از مشکلات رایج طراحی وب سایتهای اینترنتی یاری کنم. مشکلاتی که خودم نیز بسیار با آنها مواجه بودم و تنها با گذشت زمان توانستم حلشان کنم. شما نیز اگر باز با مشکل برخورد کردید، می توانید ضمن مراجعه به پایگاه های آموزشی اینترنتی، مشکلات خود را به راحتی حل کنید.