رمز موفقیت گوگل

خانه / آموزشی / مبانی طراحی وب سایت / رمز موفقیت گوگل

رمز موفقیت گوگل

کسب هر موفقیتی در صنعت دیجیتال، مدیون مدیران خلاقی است که راه و رسم بازی در فرآیندهای کسب و کار دیجیتالی را به خوبی یاد گرفته و برای اجرای آن در قالب سیاست های دراز مدت خود، هزینه و تلاش اثر بخش می کنند. از مهم ترین عوامل موفقیت یک سازمان دیجیتالی که می تواند مصداق هایی مانند پورتال های وب داشته باشد. استفاده از مدیرانی با اشل فکری و چشم انداز جهانی کارا تلقی می شود و سیر تکاملی سازمان های موفق و برتر عصر اینترنت نیز چنین گواهی می کند.
اریک اشمیت، مدیرعامل گوگل، یکی از آن افرادی است که در پایه ریزی مقدمات مزیت رقابتی گوگل در سال های اخیر نقش بنیادین ایفا کرده است. وی رهبری سازمانی را بر عهده دارد که به گفته کارشناسان صنعت دیجیتال، شرکت تحت امرش در عرض چند سال، بیشترین حجم نوآوری و اثر بخشی در سیلیکون ولی را به خود اختصاص داده است.
دکتر اریک اشمیت(Erick Schmidt) در اوت ۲۰۰۱ – شهریور ۱۳۸۰ – یعنی بعد از پنج ماه از ملحق شدن او به اعضای هیات مدیره، به عنوان رئیس اجرایی انتخاب شد. همچنین اشمیت رئیس هیات مدیره شرکت Novell است که به عنوان شخص مرکزی و تصمیم گیر در مدیریت و توسعه این شرکت به حساب می آید. اشمیت از شرکت Sun Microsystems به شرکت Novell در سال ۱۹۹۷ پیوست، ایشان در Sun سمت رئیس تکنولوژی را داشتند.
اشمیت دارای دکترای کامپیوتر و دیپلم عالی مهندسی برق از دانشگاه California در Berkeley است. ایشان لیسانس مهندسی برق خود را از دانشگاه Princeton دریافت کرده است. رهبر آلمانی گوگل، در اولین روزهای سال ۲۰۰۶ میلادی، با ارسال مقاله ای به مجله Newsweek، شاخص های موفقیت گوگل را تحت عنوان ۱۰ قانون طلایی Ten Golden Rules معرفی کرد. برای آگاهی خوانندگان محترم به ویژه آن دسته از وب مسترهای سایت های فارسی که می خواهند درباره متغیرهای غیرآی تی وار در موفقیت کسب و کار دیجیتالی خود پی ببرند، خلاصه ای از این مقاله که در نشانی www.msnbc.msn.com/id/۱۰۲۹۶۱۷۷/site/newsweek منتشر شده است، ارائه می شود.
۱- کمیته استخدام: اشمیت معتقد است که یکی از دلایل موفقیت سایت گوگل، استخدام افراد و انجام فرآیند انتخاب و استخدام آنها در قالب یک کمیته استخدام است. این کمیته مدار فیدبک مثبتی را خلق می کند که محور انتخاب برترین افراد برای کسب برترین اهداف می شود.
۲- ارائه نیازها: برآورده کردن نیازهای اولیه کارمندان مثل خشک شویی، کافی شاپ، حمل و نقل آسان، شستن خودرو کارمندان و مسائل دست دومی از این قبیل، منجر به افزایش کارایی و فکر کارمندان برای انجام کارهای اصلی آنها می شود.
۳- کار تیمی: اشمیت صراحتاً اعلام می کند که هر پروژه ای که در گوگل طرح و اجرا می شود، نتیجه یک کار تیمی است. همه افراد تیم، خود را مسئول و عامل موفقیت آن می دانند و تک محوری در اجرای پروژه ها به هیچ وجه مطرح نیست.
۴- هماهنگی آسان: چون فرهنگ کار تیمی در گوگل حاکم است، اصل مهم هماهنگی میان افراد و سلسله مراتب با استفاده سیستم عصبی دیجیتالی مستقر در گوگل (به قول بیل گیتس)، به راحتی به وقوع می پیوندد.
۵- ابزارها مال کارمندان است: اشمیت می گوید که کارمندان گوگل، به شدت از ابزارهایی که گوگل در اختیار آنها می گذارد به خوبی استفاده می کنند. استفاده جامع و صحیح از ابزارها و تست فرآیندها و محصولات قبل از عرضه به بازار، عامل طلایی موفقیت نرم افزارهایی مثل Gmail بوده است.
۶- تشویق خلاقیت: اشمیت مانند دیگر رهبران و بازیگران بزرگ عصر دیجیتال، تشویق خلاقیت و نوآوری را کلید اول برتری گوگل در صنعت دیجیتال می داند. تشویق کارمندان به خلاق بودن و انداختن نظرات خود در صندوق پیشنهادات، هم چنان عامل موفقیت زایی برای گوگل بوده است.
۷- مدیر انبوه ساز: اشمیت نقش مدیران صنعت دیجیتال را نقشی انبوه ساز از نظرات و ایده ها و نه نقش دیکتاتورمآب می داند.
۸- فضای آرام: ایجاد فضایی آرام و احترام آمیز بین کارمندان و عملکردهای کاری، نقش مهم مدیران در چنین صنایعی است که می تواند بسیار تنش زا و در عین حال، چالشی باشد.
۹- آنالیز ایده ها: مدیرانی که ایده ها را آنالیز کمی و کیفی می کنند، بهترین ایده ها را انتخاب و عملی می کنند. این قانون طلایی در ساختار سازمانی گوگل است.
۱۰- اثربخشی ارتباطات: اشمیت می گوید هر جمعه مدیران ارشد گوگل دور هم جمع می شوند و در جلسه ای آزاد، بر روی ارتقای اثر بخشی کار کارمندان و رویه های عملکردی، بحث و تبادل نظر می کنند تا به قولی، بیشتر stay in touch با یکدیگر باشند.