تأثیر طراحی سایت واکنشی یا “Responsive”بر سئو

خانه / آموزشی / تأثیر طراحی سایت واکنشی یا “Responsive”بر سئو

تأثیر طراحی سایت واکنشی یا “Responsive”بر سئو

von طراحی سایت منسیکس Facebook Google+
در آموزشی

طراحی سایت واکنشی

طراحی سایت واکنشی به این معنی است که سایت شما نسبت به تغییر اندازه صفحه نمایش دستگاهی که با آن به مرور وب پرداخته اید، واکنش نشان دهد. یعنی اندازه سایت، با تغییر اندازه صفحه نمایش نیز تغییر کند.

با وجود دستگاه های مختلف با اندازه های متفاوت، در نظر گرفتن سایتی که بتواند به راحتی در هر دستگاهی به نمایش در آید، بسیار حیاتی است. زیرا که طیف گسترده ای از کاربران اینترنت از طریق دستگاه های جیبی مانند موبایل ها و تبلت ها از سایت ها بازدید می کنند.

پس واکنشی بودن طراحی سایت شما بسیار مهم و ضروری است.

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت واکنشی مزایایی را به دنبال دارد که به توضیح هر کدام می پردازیم:

رنکینگ بالاتر

اگر شما کلمات کلیدی محلی را برای کسب و کار خود در نظر گرفته اید. طراحی سایت واکنشی باعث افزایش رنکینگ سایت شما می شود. زیرا تعداد افراد زیادی هستند که وقتی در حال رفت و آمد هستند به جستجوی مسیرها و کسب و کارهای محتلف می پردازند. گزارش های اخیر نشان می دهند که حدود 40% جستجوها از طریق نرم افزارهای موبایل و در حال حرکت، انجام می شوند. جستجوهایی که از طریق موبایل انجام می شوند. تحت تأثیر پارامترهای جغرافیایی قرار می گیرند و در نهایت نتایج از فیلترهای جغرافیایی عبور کرده و در معرض نمایش قرار می گیرند. در این صورت است که گوگل نتایجی مرتبط و بهینه شده را که مناسب با جستجوی شما است، ظاهر می کنند.

اگر شخصی با موبایل خود از طریق جستجو، وارد سایت شما شود و سایت شما به شکل مناسبی در دستگاه وی به نمایش در نیاید. او با زدن کلیک بازگشت، سایت دیگری را از میان نتایج برای بازدید انتخاب می کند. و همین عدم به نمایش درآمدن مناسب طراحی سایت در کرج شما، عاملی است که روی رنکینگ سایت شما می گذارد.

جلوگیری از محتوای تکراری

اگر شما برای کاربرانی که از موبایل ها استفاده می کنند سایتی جداگانه طراحی کنید. و همان محتوایی که در سایت اصلی خود دارید را در آن قرار دهید. در واقع شما از محتوای تکراری یا “Duplicate Contetn” استفاده کرده اید که این باعث نقص در رنکینگ سایت می شود. و در واقع موتورهای جستجو هر دو سایت شما را از رنکینگ خارج می کنند.

برای جلوگیری از این اتفاق شما باید سایت خود را به صورت واکنشی یا “Responsive” طراحی کنید. که در هر دستگاهی با هر اندازه صفحه نمایشی و هر مرورگری به خوبی به نمایش در آید.

طراحی سایت واکنشی و سئو

سئو و بهینه سازی سایت هم هزینه بر است و هم زمان بر. پس چرا هم منابع مالی و هم زمان خود را دوباره صرف بهینه سازی سایت موبایلی کنیم؟

سایتی که به صورت واکنشی طراحی شده باشد، دیگر نیازی به بهینه سازی دوباره ندارد و تمام تلاش های شما در بهینه سازی سایت اصلی بر روی آن هم اعمال می گردد.

چطور از واکنش ‌گرا بودن سایت خود مطمئن شوید؟

برای مطمئن شدن از واکنش‌گرا بودن یک وب‌سایت، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

  1. آزمون عملکرد وب‌سایت: اجرای آزمون‌های عملکردی بر روی وب‌سایت می‌تواند به شما کمک کند تا از واکنش‌گرایی و کارایی صفحات مختلف مطمئن شوید. می‌توانید از ابزارهای آزمون عملکرد وب‌سایت مانند Google Lighthouse یا GTmetrix استفاده کنید.
  2. تست سرعت بارگذاری: اطمینان حاصل کنید که وب‌سایت به سرعت بارگذاری مطلوبی دارد، زیرا وب‌سایت‌هایی که با تاخیر بارگذاری مواجه هستند، ممکن است تجربه کاربری نهایی را تضمین نکنند و باعث از دست رفتن کاربران شوند.
  3. تست سازگاری با دستگاه‌های مختلف: اطمینان حاصل کنید که وب‌سایت به درستی بر روی دستگاه‌های مختلف مانند کامپیوترها، تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند کار می‌کند و تجربه کاربری یکنواختی فراهم می‌کند.
  4. تست نشانه‌های امنیتی: مطمئن شوید که وب‌سایت شما از نشانه‌های امنیتی مانند HTTPS استفاده می‌کند و اطلاعات کاربران را به صورت ایمن انتقال می‌دهد.
  5. نظرات و بازخوردهای کاربران: نظرات و بازخوردهای کاربران در مورد تجربه استفاده از وب‌سایت می‌تواند به شما کمک کند تا از واکنش‌گرایی و کیفیت کلی وب‌سایت مطلع شوید.

اشتباهات رایجی در طراحی سایت ریسپانسیو :

در دنیای امروز همه ما از اهمیت دستگاه های تلفن همراه در پیشرفت اهداف بازاریابی اطلاع داریم . با بالا رفتن تعداد کاربران تلفن همراه و به وجود آمدن تکنیک طراحی سایت ریسپانسیو، اهمیت طراحی سایت در کرج پاسخگو به انواع دستگاه ها و طراحی بهینه برای آنها شدت اضافه شده است. زیرا طراحی صحیح رابط گرافیکی(ui) و در پایان تشکیل تجربه کاربری مناسب (ux) قادر است کیفیت وب سایت شما را بالا ببرد و در اخر به نرخ تبدیل بالای بازدیدکننده به مشتری بیانجامد.
امروزه بسیاری از طراحان سایت از متد طراحی ریسپانسیو جهت طراحی سایت پروژه های مشتری خود مورد استفاده قرار می دهد که بعضاً دارای اشکالاتی می باشند.

نکته مهم دیگر این است که:

گوگل سایت های Responsive را دوست دارد. چرا که گوگل و الگوریتم هایش به تجربه کاربر از استفاده از یک سایت، مدت زمان سپری شده یک کاربر در آن و همچنین bounce rate آن اهمیت می دهند.

*درمقالات پیشین درباره bounce rate به تفصیل سخن گفته ایم.

اگر کاربران و مشتریانتان از سایت شما راضی باشند. و برایشان تجربه کاربری مناسبی را به ارمغان آورید. گوگل هم سایت شما را در بالاترین نتایج نشان خواهد داد.

با توجه به استفاده کاربران از موبایل و تبلت طراحی سایت واکنشی امری ضروریست. طراحی سایت کرج واکنشی یا Responsive سبب افزایش خشنودی کاربران و در نتیجه رنکینگ سایت می شود.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 3 میانگین: 5]