RSS چيست؟

خانه / آموزشی / RSS چيست؟

RSS چيست؟

von طراحی سایت منسیکس Facebook Google+
در آموزشی

RSS چيست؟

RSS چيست؟ در RSS یا همان فید خبری به قولی سرنام REALLY SIMPLE SYNDICATION و به قول كمی حرفه ای ترها سرنام RDF SITE SUMMARY است. ولی RSS سرنام هر چه باشد.

پدیدهای است كه امكان جمع آوری اطلاعات و اخبار را از طراحی سایت های مختلف فراهم میكند. بدون این كه مجبور باشید از این سایت به آن سایت سر بزنید.

ویژگی RSS هم مثل بقیه تكنولوژی های خوب، در سادگی آن است : یک فرمت سریع و استاندارد، شبیه همان بولتنهای خبری است منتها به شكل الكترونیك.

امروزه اكثر سایتهای وب مهم به این بولتنها مجهز هستند. از وبلاگ های شخصی گرفته تا سایتهای خبرگزاری های بزرگ دنیا. برای گرفتن این بولتن ها كافی است نرم افزار مناسب این كار را در اختیار داشته باشید و بولتن مورد نظر را مشترك شوید.

فید خبری

فید خبری

شاید فكر كنید خواندن خبرها كه كاری ندارد. به صفحه اصلی سایت میرویم و خبرها را میخوانیم. اما حالتی را در نظر بگیرید كه بخواهید ۵۰ سایت مختلف را ببینید. و تازه معلوم نیست این سایتها اصلاً خبر جدیدی داشته باشند یا نه.

با RSS نیازی نیست به ۵۰ تا سایت سر بزنید. كامپیوتر شما به طور خودكار و با زمانبندی مشخص با این سایت ها تماس میگیرد. و جدیدترین خبرها و اطلاعات را دانلود میكند.

بنابراین، فقط از یك پنجره میتوانید تمام اتفاقات روز را مشاهده كنید. بدین ترتیب هم در وقتتان صرفه جویی كرده اید. و هم در این همه اطلاعات اضافی كه در وب وجود دارد گرفتار نشده اید.

انتشار و جمع آوری

RSS و یا در واقع فید خبری به دو شكل ایفای نقش میكند: وقتی كه خودتان اطلاعاتی دارید كه میخواهید منتشر كنید. و در اختیار دیگران قرار دهید. كار <نشر> یا SYNDICATION را انجام میدهد.

و زمانی كه بخواهید اطلاعاتی را به دست آورده و مورد استفاده قرار دهید. كار <گردآوری> یا AGGREGATION را برعهده میگیرد. ابتدا به نقش گردآوری RSS میپردازیم.

و بعد توضیح میدهیم كه چگونه بولتنی خبری درست كنید. كه دیگران بتوانند بخوانند. هیچكس نیاز ندارد هر روز تمام خبرهای دنیا را بخواند. بلكه هر كسی بسته به علاقه، شغل، یا وظیفه ای كه دارد فقط بعضی از خبرها را میخواند.

برای این منظور به یك ابزار گردآوری احتیاج داریم. كه بتواند به طور خودكار به سراغ طراحی سایت در کرج هایی برود كه به اشتراك آنها درآمده ایم. ابزارهای گردآوری در بازار و اینترنت فراوان یافت میشود.

هم رایگان و هم غیر رایگان، هم مستقل و هم الحاقی (از جمله NEWSGATOR كه برای ۲۰۰۳OUTLOOK طراحی شده است). یكی از این برنامه ها FEEDDEMON نام دارد. این برنامه، یكی از ابزارهای گردآوری اخبار است كه به صورت مستقل كار میكند و غیر رایگان است.

كدام ابزار گردآوری خبر از همه بهتر است

▪ درست است كه ماFEEDDEMON را خیلی دوست داریم، ولی برنامه های دیگری هم وجود دارند :

۱) SHARPREADER : این برنامه رایگان است و ظاهری شبیه به OUTLOOK EXPRESS دارد. به راحتی میتوان با آن در اینترنت گشت زد. یعنی به عنوان مرورگر نیز قابل استفاده است. WWW.SHARPREADER.COM

۲) NEWSGATOR : برنامهای الحاقی كه داخل MICROSOFT OUTLOOK مینشیند و امكان مشاهده نامه ها و خبرهای پست شده را به طور همزمان برای شما فراهم میسازد. WWW.NEWSGATOR.COM

۳) BLOGLINES : روی وب كار میكند. پس بنابراین رابط كاربری آن خیلی آزار دهنده است. ولی خوبی آن این است كه از هر كجای دنیا و با هر كامپیوتری میتوانید به خبرهای خود دست پیدا كنید. WWW.BLOGLINES.COM

ابتدا گزیده اخبار

خیلی بد میشد اگر مجبور بودیم بعد از خواندن تمام یك خبر تازه متوجه بشویم كه به آن خبر علاقه داشته ایم یا نه. بسیاری از سایتها چكیده خبرها را در بولتن های RSS قرار میدهند.

و بسیاری دیگر عكس ها و تصاویر را حذف میكنند و یك سری از سایت ها، خلاصه خبرها را با جمله بندی متفاوتی روی RSS میگذارند. خوبی این خلاصه ها این است. كه مستقیم به سراغ همان خبری میروید كه علاقه دارید بدانید.

نه این كه ابتدا به صفحه شروع طراحی سایت در کرج بروید و از آنجا تازه نگاه كنید ببینید خبر جدیدی وجود دارد یا نه. اگر قابلیت RSS فقط در همین یك مورد بود، باز هم بینهایت به درد میخورد. (در واقع بسیاری از مردم فقط به دنبال همین یك چیز هستند).

ولی قابلیت های RSS فراتر از این چیزها است. از آنجا كه برنامه گردآوری خبر به تمام اطلاعات دسترسی دارد. این امكان فراهم است كه در میان آنها جستجو كرده و آن چه را شما خواستهاید برایتان بیاورد.

سایتهای چونFEEDSTER.COM امكاناتی دارند شبیه به GOOGLE كه در میان طراحی سایت کرج های موردحمایت خود به جستجو میپردازند. با این تفاوت كه به طور خودكار در فواصل زمانی مشخص جستجو را تكرار كرده و تازه ترین اطلاعات را در اختیار شما میگذارند.

اطلاعات بیشتر

و RSS چيست؟ .خیلی ها وسوسه میشوند كه درباره هر چیزی و هر كسی خبر جمع كنند. اما این كار زیاد هم خوب نیست. چون آخرش چیزی نمیماند جز یك عالم خبر و حرف و حدیث. تا بیایید تمام خبرها و اطلاعات رسیده را بخوانید، موقع بروز شدن میشود.

و روز از نو و روزی از نو. دوباره باید خبرهای جدید را بخوانید. به جای جمع كردن همه نوع خبر، فقط در سایتهایی مشترك بشوید. كه اطلاعات ارزشمند و قابل توجهی دارند و به تدریج سایتهای كم استفاده را از فهرست خود پاك كنید.

برای تفكیك و دستهبندی اطلاعات، از هر ابزاری كه برنامه در اختیارتان گذاشته استفاده كنید. حتی شاید بهتر باشد سایتهای كم اهمیت تر را در یك دسته جمع كنید. تا همچنان قابل جستجو باشند.

ولی هر دفعه كه برنامه را اجرا میكنید بیجهت حجمی از اطلاعات را به كامپیوترتان سرازیر نكنند. برای این منظور، ابزار جستجو بهترین یار شما خواهد بود. در این راستا، سرویس اینترنتی BLOGLINES خیلی خوب است.

با این سرویس میتوانید با اطمینان كامل به دنبال (مثلاً) آخرین خبرها درباره دادگاه مایكروسافت بگردید. بدون این كه میان هزاران خبر رنگارنگ سردرگم شوید

عطش خبر

برای یافتن و خواندن بولتن ها دو روش عمده وجود دارد. روش اول كه بسیار بدیهی به نظر میرسد این است كه به سراغ طراحی سایت در کرج مورد نظر رفته و به دنبال قسمت بولتن خبری آن سایت بگردید.

رایجترین راه برای نشان دادن این بولتنها، نمایش دكمه نارنجی رنگ كوچكی است. كه عبارت XML روی آن نوشته شده، ولی بعضی سایتها هم مستقیماً یك لینك متنی (غالباً با نوشتهای به صورت RDF یا (ATOM را برای این منظور نمایش میدهند.

در برنامهFEEDDEMON و بسیاری دیگر از برنامههای غیر رایگان گردآوری خبر، وقتی URL صفحه اصلی سایت را به برنامه میدهیم. خودشان قسمت بولتن را پیدا و به فهرست اضافه میكنند.

در هر برنامه ای، اضافه كردن بولتن به فهرست بولتن هایی كه برای خود تهیه كرده اید. به شیوه متفاوتی انجام میشود. بعضی برنامه ها، از جمله NEWSGATOR ، به طور خودكار به منوی محتوایی اینترنت اكسپلورر (منویی كه با كلیكِ راست ظاهر میشود) اضافه میشوند.

بعضی دیگر، از كاربر میخواهند كه خودش لینك را انتخاب كند و به صحنه بیاورد. در این برنامهها كافی است روی لینك مربوطه كلیكِ راست كرده و با انتخابSHORTCUT ، گزینه NEW FEEDS را باز كنید.

درFEEDDEMON ، این قسمت در منوی FILE گزینه NEW آمده است. با انتخاب گزینه I WILL ADD THE URL OF THIS NEWSFEED آدرس مربوطه را در كادر مقابل بنویسید یا بچسبانید.

بعد از تعیین نام برای این بولتن جدید، روی دكمه های OK كلیك كنید. تا به صفحه اصلی برنامه برگردید. تنها موردی كه باید دقت داشته باشید این است كه ببینید سایتی كه مشترك آن شده اید.

محدودیتی در تعداد دفعات دسترسی به خبرها گذاشته است یا نه. به عنوان نمونه، SLASHDOT نمیگذارد بیشتر از حد معینی در هر ساعت به خبرهایش دسترسی پیدا كنید.

بولتن نویسی

اگر بخواهید در سایت وب طراحی سایت در کرج خود قابلیت RSS را بگنجانید. هیچ نیازی به سرور آنچنانی یا نرم افزارهای گران قیمت ندارید. تقریباً تمام ابزارهای وبلاگ سازی و مدیریت محتوا میتوانند بدون هیچ زحمتی برای شما RSS تولید كنند. RSS چيست

هر وقت اطلاعات جدیدی را به طراحی سایت در کرج خود پست كنید. بولتن شما به طور خودكار در یك فایل جداگانه بروز خواهد شد.

نحوه استفاده از RSS (فید خبری) وبلاگ ها

برای اینکه اولین تجربه استفاده از RSS یک وبلاگ را داشته باشید. ما شما را قدم به قدم راهنمایی میکنیم. تا شما هم به جمع استفاده کنندگان RSS بپیوندید . در این آموزش ما از یک RSS READER آنلاین استفاده خواهیم کرد .

۱) در این مرحله شما نیاز به یک اکانت جیمیل دارید تا بتوانید از GOOGLE READER استفاده کنید. به صفحه اصلی گوگل بروید و SIGN IN کنید تا گوگل ، شما را شناسایی کند . حالا به آدرس HTTP://WWW.GOOGLE.COM/READER بروید تا وارد صفحه RSS READER گوگل شوید .

۲) RSS یا همان فید خبری هر وبلاگ با نمایش یک لینک در وبلاگ نشان داده شده است . به یک وبلاگ بروید و لینک RSS آن را با کلیک راست COPY کنید . بطور مثال من RSS یک وبلاگ نمونه را با آدرس HTTP://GLIMCHE.PERSIANBLOG.COM/RSS.XML کپی کردم .

۳) حالا در صفحه GOOGLE READER ، در قسمت آدرس فید خبری (RSS) را در جعبه جستجوی بالای صفحه واردکنید و ENTER را بزنید . گوگل با استفاده از لینک معرفی شده ، آخرین پستهای سایت مذکور را به شما نمایش میدهد. RSS چيست

برای اینکه این RSS به مجموعه RSS های شما اضافه شود. دکمه SUBSCRIBE را فشار دهید. شما یک RSS را با موفقیت به GOOGLE READER خود اضافه کردید . برای سایر طراحی سایت در کرج ها نیز میتوانید عمل فوق را تکرار کنید. RSS چيست؟

لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 2 میانگین: 5]