رتبه بندی سایت توسط گوگل

خانه / آموزشی / مبانی طراحی وب سایت / رتبه بندی سایت توسط گوگل

رتبه بندی سایت توسط گوگل

von طراحی سایت منسیکس Facebook Google+
در مبانی طراحی وب سایت

رتبه بندی سایت

پیج رنک و رتبه بندی سایت روش گوگل برای اندازه گیری “اهمیت” صفحات است. زمانیکه تمام فاکتورهای دیگر نظیر درصد تکرار کلمات در عنوان صفحه، درصد تعداد تکرار کلمات در متن صفحه، ارزش مکانی کلمات و … محاسبه شدند، گوگل از پیج رنک برای تنظیم نتایج جستجو، استفاده میکند. و لذا طراحی سایت هایی که مهمتر هستند به رده های بالاتر میآیند.

● نحوه رتبه بندی در گوگل، بدین شرح است:

▪ ابتدا تمام صفحات مرتبط با عبارت جستجو شده را در پایگاه داده اش، مییابد.
▪ صفحات یافته شده را با توجه به پارامترهای موجود در خود صفحات، رتبه بندی میکند.

رتبه بندی سایت

رتبه بندی سایت

 • پارامترهای صفحات که به لینکهای ورودی و سایتهای لینک دهنده به آنها مرتبط است را محاسبه میکند.
 • سایت ها و صفحات را با توجه به دو مرحله قبل رتبه بندی می کند.
 • نتایج جستجوی مرتب شده در مرحله قبل را با توجه به پیج رنک مرتب میکند.

● PageRank چه مفهومی دارد؟

تئوری گوگل، اینگونه بیان میکند: وقتی صفحه A به صفحه B، لینک می دهد، یعنی اینکه از دیدگاه صفحه A ، صفحه B یک صفحه مهم است. پیج رنک همچنین اهمیت لینکهایی که به صفحه شده است را لحاظ می کند.

اگر صفحههایی که اهمیت بالایی دارند، به صفحهای لینک بدهند؛ آنگاه لینکهای آن صفحه به صفحات دیگر هم، اهمیت بیشتری می یابند. گفتنی است که پیج رنک با متن لینک ارتباطی ندارد.

● PageRank چگونه محاسبه می گردد؟

زمانیکه گوگل، هنوز یک پروژه دانشگاهی بود، طراحان آن، فرمول اصلی خود را در محاسبه پیج رنک بدین گونه بیان کردند.

البته امکان دارد که آنها دیگر از این فرمول استفاده نکنند، اما امروزه هم به اندازه کافی دقیق به نظر میرسد. PR(A)=(۱-d)+d*{PR(T۱)/C(T۱)+PR(T۲)/C(T۲)+…+PR(Tn)/C(Tn)} PR (A)، یعنی پیج رنک صفحه A

d یک فاکتور تضعیف است که معمولا برابر هشتاد و پنج صدم در نظر گرفته میشود. T۱, T۲,…, Tn صفحاتیاند که به صفحه A لینک داده اند. C(T۱) نیز تعداد لینکهایی است که از صفحه T۱، خارج شده است.

برای محاسبه پیج رنک هر صفحه نیاز به دانستن پیج رنک تمام صفحاتی است که به آن لینک داده اند. در مثال زیر نحوه محاسبه پیج رنک، برای تنها چهار صفحه، بررسی میشود.

در ابتدا چون پیج رنک هیچ کدام از صفحات، معلوم نیست، همه آنها برابر ۱ فرض می شوند:
با قرار دادن d=۰.۸۵، پیج رنک چهار صفحه محاسبه می شود: PR (A) =۱-۰.۸۵+۰.۸۵{PR(C)/۱} = ۰.۱۵+۰.۸۵{۱/۱}=۱ PR (B) =۰.۵۷۵, PR (C) =۲.۲۷۵, PR (D) =۰.۱۵

این محاسبات نشان می دهد که صفحه C اهمیت بیشتری دارد. اما چون این محاسبات با در نظر گرفتن پیج رنک یکسان برای همه صفحات شروع شده است، چند بار دیگر هم محاسبات تکرار می شود.

تا پیج رنک واقعی صفحات محاسبه شود. در تکرار دوم پیج رنکها به صورت زیر خواهند بود: PR (A) = ۲.۵۸۳۷۵, PR (B) = ۰.۵۷۵ PR(C) = ۱.۱۹۱۲۵, PR (D) = ۰.۱۵

حال محاسبات، آنقدر تکرار می شود تا اینکه تغییرات در پیج رنک، ناچیز گردد. بعد از ۲۰ تکرار، پیج رنکها به مقادیر زیر میرسند: PR (A) = ۱.۴۹۰۱۲۵۹۵۶۴, PR (B) = ۰.۷۸۳۲۵۵۲۷۱۳ PR(C) = ۱.۵۷۶۶۱۸۷۷۲۳, PR (D) = ۰.۱۵ و به این ترتیب پیج رنک تمام صفحات بدست میآید.

● فیدبک در PageRank

همانطور که صفحه C باعث تقویت پیج رنک صفحه A می گردد. پیج رنک جدید صفحه A هم باعث تقویت پیج رنک صفحه C می گردد. این فیدبک موجود در محاسبه پیج رنک، در کارکرد مناسب آن بسیار موثر است.

● چگونه میتوان PageRank یک صفحه را دانست؟

برای این کار میتوان تولبار مخصوص گوگل را از آدرس زیر دان لود کنید: ttp://toolbar.google.com
پس از نصب آن، با مراجعه به هر طراحی سایت در کرج ، پیج رنک آن که عددی بین صفر تا ده است، در تولبار نشان داده میشود.

البته اگر سایت در فهرست گوگل قرار داشته باشد می توان با مراجعه به محل سایت در فهرست گوگل و مشاهده کدهای HTML صفحه به مقدار دقیقتری از آن که عددی بین صفر تا ۳۰ است، دست یافت.

● تولبار گوگل چقدر دقیق است ؟

باید توجه کرد پیج رنکی که گوگل در تولبارش نشان می دهد با آنی که عملا در سیستم رتبه بندی اش از آن استفاده می کند، تفاوت دارد. در حقیقت تولبار گوگل دیر به دیر به روزرسانی می گردد. و خود گوگل نیز به این موضوع اعتراف کرده است.

لذا مدیران سایت ها نباید نگران پیج رنک پایین سایت خود در تولبار گوگل باشند زیرا امکان دارد پیج رنک واقعی سایت آنها بیشتر از مقدار نشان داده شده باشد. همچنین تولبار گوگل در بیان پیج رنک خیلی دقیق نیست. این تولبار دو محدودیت دارد:

تولبار بعضی وقت ها حدس می زند. اگر کاربر، صفحهای را مشاهده کند که در بایگانی گوگل وجود ندارد، اما صفحهای خیلی نزدیک به آن در بایگانی گوگل وجود دارد، تولبار تخمینی از پیج رنک را نشان میدهد.

تولبار تنها جایگزینی از پیج رنک واقعی را نشان می دهد. در حالیکه پیج رنک خطی است، گوگل از یک گراف غیر خطی برای نشان دادن آن استفاده کرده است. لذا در تولبار تغییر از PR=۲ به PR=۳ نیاز به افزایش کمتری دارد، نسبت به حالتی که تغییری از PR=۳ به PR=۴ انجام گیرد.

مثال مقایسهای زیر، این موضوع را بهتر توضیح می دهد( اعداد واقعی نیستند).

● اگر PageRank (رنک سایت)واقعی بین دو عدد زیر باشد. ————– تولبار، عدد زیر را نشان می دهد.

 •  ده به توان منفی هشت و ۵———————- ۱
 • ۶ و ۲۵————————- ۲
 • ۲۶ و ۱۲۵—————- ۳
 • ۱۲۶و ۶۲۵————- ۴
 • ۶۲۶ و ۳۱۲۵———– ۵
 • ۳۱۲۶ و ۱۵۶۲۵———–۶
 • ۱۵۶۲۶ و ۷۸۱۲۵————- ۷
 • ۷۸۱۲۶ و ۳۹۰۶۲۵————— ۸
 • ۳۹۰۶۲۶ و ۱۹۵۳۱۲۵—————– ۹
 • ۱۹۵۳۱۲۶ و بی نهایت——————— ۱۰

گوگل، از یک گراف غیر خطی برای بیان پیج رنک استفاده میکند. حرف آخر پیج رنک موضوع بسیار پیچیدهای است که غالبا اشتباه فهمیده می شود. در حال حاضر اطلاعات کافی در اختیار نیست تا از همه چیز اطمینان صد در صد حاصل شود.

گوگل نیز تنها جایگزینی از پیج رنک را در تولبارش نشان می دهد و در زمان استفاده از آن باید این نکته را به خاطر داشت که تولبار گوگل خیلی دقیق نیست و همچنین دیر به دیر به روز رسانی می شود.

اما در هر صورت تنها چیزی است که دیدگاه گوگل را بیان میکند. پیج رنک تاثیرش را در پروسه رتبه بندی دارد. این تاثیر به اندازهای که خیلی ها تصور میکنند، زیاد نیست.

تمرکز بیش از حد بر روی پیج رنک برای بالا بردن رتبه ها در گوگل بی مورد است. در حقیقت طراحی سایت کرج های می توانند با بهینه سازی صفحات و ارایه محتوای مناسب به رتبه های مناسبی دست یابند.

● گرفتن لینک از سایت های دیگر

بسیاری از مدیران به دلیل آشنا نبودن با پیج رنگ گوگل به هنگام لینک گرفتن یا لینک دادن تنها به صفحات دارای پیج رنک بالا فکر می کنند. این تصور اشتباه است، شما اگر مدیر سایتی هستید به محتوای سایت ها بیشتر توجه کنید تا پیج رنک آنها.

در حقیقت لینک از یک صفحه مرتبط با پیج رنک کم در بالا رفتن رتبه سایتان بسیار موثر است. اگر درخواست لینکی از یک سایت مرتبط اما با پیج رنک کم از شما می شود، آنرا رد نکنید! این لینک به سایت شما همانند یک “بوسه داغ” است!

لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 5 میانگین: 5]