اهمیت رابط کاربری در طراحی سایت

خانه / آموزشی / اهمیت رابط کاربری در طراحی سایت

اهمیت رابط کاربری در طراحی سایت

von طراحی سایت منسیکس Facebook Google+
در آموزشی

رابط کاربری

رابط کاربری ، در بسیاری از موارد، اهمیت و اولویت همیشه با مشتری و کاربر است. مخصوصا برای این که یک کسب و کار بتواند موفق شود باید مشتریان و کاربران راضی داشته باشد.

رابط کاربری (UI) در طراحی سایت، زیرا باعث می‌شود کاربران با سایت شما برای بیشترین مدت زمان ممکن تعامل داشته باشند. اگر رابط کاربری سایت شما دوست‌داشتنی و کارا باشد، کاربران بیشتری به سایت شما مراجعه خواهند کرد و احتمال بالاتری برای بازگشت آن‌ها به سایت شما در آینده وجود خواهد داشت. 

رابط کاربری شامل طراحی صفحات وب، طراحی دکمه‌ها و منوها، طراحی فضاهای خالی، استفاده از رنگ‌ها و تصاویر، و غیره است. طراحی رابط کاربری باید به گونه‌ای باشد که کاربران بتوانند به راحتی به اطلاعات مورد نیاز دسترسی پیدا کنند و در عین حال احساس راحتی در ارتباط با سایت شما داشته باشند. 

به طور خلاصه، رابط کاربری در طراحی سایت در کرج یکی از عوامل اصلی موفقیت سایت شما است. طراحی یک رابط کاربری مناسب می‌تواند باعث افزایش تعامل کاربران با سایت شما شود و در نهایت باعث افزایش فروش و درآمد شما نیز خواهد شد.

کاری کنید که آن ها تجربه خوشی از بازدید از سایت شما داشته باشند و باز هم به وب سایت شما باز گردند. نکاتی که در زیر خواهیم گفت مربوط به نحوه طراحی رابط کاربری است که از جمله عناصر مهم در نحوه صحیح طراحی سایت می باشد.

1. ساده بودن طراحی سایت را حفظ کنید و هرگز با طراحی پیچیده رابط کاربری، ذهن کاربران خود را بیش از حد در گیر و مشغول نکنید.

2. طراحی سایت مهم است، اما فقط به جلوه های ظاهری و زیبایی مربوط نمی شود. بلککه باید عملکرد مطلوبی داشته باشد.

3. همیشه دستگاه های که کاربران از آن ها برای بازدید سایت شما استفاده می کنند را در نظر داشته باشید. سعی کنید که طراحی سایت شما به خوبی در دستگاه های معمول و به روز به نمایش درآید.

در غیر این صورت کاربران زیادی را از دست خواهید داد. زیرا همه کاربران اینترنتی از کامپیوترهای رومیزی و یا لپتاپ برای بازدید از سایتها استفاده نمی کنند. همیشه در طراحی رابط کاربری سایت خود، سیستم عامل های مختلف و رزولوشن های مختلف صفحه های نمایش را در نظر داشته باشید.

4. سعی کنید تا جایی که ممکن است همه فعل و انفعالات کاربران با سایت را در صفحه اصلی/خانه سایت خود خلاصه کنید. فعل و انفعالات یعنی هر چیزی که کاربر دنبال آن می گردد و از طریق آن با سایت تعامل دارد. از اطلاعات گرفته تا خدمات و کالای مورد نیاز. 

5. سرعت و عملکرد سایت شما بسیار مهم است. همیشه و در همه مراحل طراحی سایت خود این نکته را در نظر داشته باشید.

از آنجایی که وقت طلاست پس باید با اعمال الگوریتم های اصولی و رعایت نکات صحیح، زمان بارگذاری سایت را به حداقل برسانید. و از عملکرد مطلوب تمامی قسمت های سایت اطمینان حاصل کنید.

6. در طراحی سایت خود از فضاهای موجود در آن به بهترین شکل ممکن و به صورت بهینه شده استفاده کنید. کاربران زیادی از طریق موبایل ها به وب سایت شما می آیند. پس برای فضاهای داخل سایت خود برنامه ریزی کنید و از هر پیکسل، هوشمندانه استفاده کنید.

7. انیمیشن های مورد استفاده خود را به حداقل برسانید و از ساده ترین آن ها استفاده نمایید.

8. در صورت امکان، کمتر از عکس استفاده کنید. تا وقتی که متن به خوبی کار می کند و واضح تر از عکس است. کار عاقلانه ای است که از عکس های کمتری در سایت خود استفاده کنید. استفاده از عکس خوب است.

اما عکس های کم حجمی که محتوی مطالب مفید باشد و پیغام را به خوبی و سریعتر برساند و البته استفاده به جا و به موقع آن توصیه می شود.

9. در طراحی سایت خود، رابط کاربری طراحی کنید که در پلتفرم های گوناگون ثابت و استوار باشد. سایت شما در هر دستگاهی باید به یک شکل و شمایل باشد. به عنوان مثال، عملکرد و طراحی سایت کرج شما در یک iPad، نباید با لپتاپ تفاوت داشته باشد.

10. فضای خالی/سفید برای هر وب سایتی لازم است. اگر کاربران نتوانند در سایت شما، به چشمانشان استراحت بدهند پس این کار را در سایت دیگری انجام می دهند. حتما در طراحی سایت خود فضای خالی هم قرار دهید تا برای کاربرانتان آزاد دهنده نباشد.

رابط کاربری باید واضح و مورد پسند کاربران باشد

کاربرپسند بودن یکی ازمهم ترین ویژگی های یک رابط کاربری می باشد. هر چقدر یک طرح واضح تر باشد و کاربران قادر باشند از استفاده بهتری داشته باشند به معنی کاربر پسند بودن آن می باشد . کاربران دنبال طرحی می باشند که شفاف و واضح و همچنین مورد پسند شان باشد تا قادر باشند نیاز های خودشان را برطرف نمایند. پس با طراحی یک رابط کاربری مناسب و کاربر پسند قادر هستید مخاطبان بیشتری را به سمت کسب و کارتان و طراحی سایت در کرج جذب نمایید.

امیدواریم نکاتی که در طراحی سایت در کرج و طراحی رابط کاربری سایت ارائه شد، مفید واقع شود.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 2 میانگین: 5]