اشتباهات رایج استفاده از AJAX در طراحی سایت

خانه / آموزشی / اشتباهات رایج استفاده از AJAX در طراحی سایت

اشتباهات رایج استفاده از AJAX در طراحی سایت

von طراحی سایت منسیکس Facebook Google+
در آموزشی

AJAX

AJAX ، همانطور که در مقاله قبلی (استفاده از AJAX در طراحی سایت و تأثیر آن بر روی سئو طراحی سایت در کرج ) توضیح دادیم یکی از اشتباهات رایج برنامه نویسان این بود که آنها URL معنی داری برای موتورهای جستجو فراهم نمی کنند.

مورد دیگری که بسیاری از مهندسان نرم افزار در استفاده از AJAX در طراحی سایت نادیده می گیرند اینست که با توجه به مشخصات وب سایتها و پروتکل آنها، پارامترها را بعد از #، در URL قرار می دهند و برای سرور ارسال می کنند.

به عنوان مثال:

http://example.com/#state
http://example.com/#param1=1&param2=2
http://example.com/#/directory/page.html
http://example.com/#/directory/page.html?param=1

تمام لینکها بالا یک درخواست وب با آدرس http://example.com را تولید می کنند و تمام پارامترهای اضافی حذف می شود.

به همین خاطر موتورهای جستجو هم از همه پارامترهای بعد از # چشم پوشی می کند. 

بنابراین با توجه به موارد فوق می توان نتیجه گرفت که بسیاری از تکنیکهای فلش و AJAX که با استفاده از #، URL گوگل فرندلی ایجاد می کنند مفید نیستند. برخی از آنها حتی زحمت تغییر عنوان و متن صفحه را با استفاده از جاوا اسکریپت نمی دهند. استفاده از این تکنیکها تنها هدر دادن وقت است که بی فایده می باشد.

اگر شما بر روی کدهای جاوا اسکریپت کار می کنید تا طراحی سایت کرج خود را گوگل فرندلی کنید، راه را اشتباه می روید.

راه حل درست برای استفاده از AJAX در طراحی سایت

تنها استثنا برای قاعده بالا استفاده از!# می باشد. شاید شما فکر کنید که استفاده از !# به جای # کافی باشد اما متاسفانه جواب منفی است. شما باید با استفاده از PHP ،JSP ،ASP و یا ASP.NET کدی بنویسید که مطمئن شوید سرور از طرح خزنده گوگل AJAX پشتیبانی می کند و صفحه ای با URL گوگل فرندلی را به موتورهای جستجو نمایش می دهد.

مشکلات خزیدن AJAX

یکی از مشکلاتی که بیشتر برنامه نویسان در کدنویسی طراحی سایت در کرج خود با اسکریپت های AJAX مواجه می شوند بررسی کردن  صفحات طراحی سایت در کرج در موتور جستجو و بهینه نبودن آنها برای سئو می باشد.
برای شرح بهتر این مشکل به نحوه عمکرد Crawler موتور جستجوهای یا نحوه خزیدن بر روی صفحات وب می پردازیم:

  1. رباتهای موتورهای جستجو ابتدا سورس صفحه مورد نظر را مورد بررسی قرار می دهد.
  2.  سپس متا تگ های صفحه را می خوانند.
  3.  بعد از بررسی متا تگ ها و یافتن آپشن مورد نظر، در بدنه صفحه یا تگ body به دنبال لینک ها می گردد و لینکهای داخل کد href را در می آورد تا صفحات جدید راCrawl نماید.

در اینجا اگر برای صفحه AJAX لینکی در نظر نگرفته باشید و با On Click نمایش دهید موتور جستجو قادر به پیدا کردن چیزی نمی باشد که آن را باز نماید، در نتیجه محتوای آن صفحه Crawl و ایندکس نمی گردد.

نتیجه گیری

روشهای مختلفی برای استفاده از AJAX در طراحی سایت در کرج وجود دارد اما مهم این است. URL که تولید می کنید قابل فهم برای موتورهای جستجو باشد.

بییشتر برنامه نویسان از روش # استفاده می کنند که اشتباه است. اما صحیح ترین راه، استفاده از !# می باشد به شرطی که کد آن برای پاسخگویی به درخواست گوگل وجود داشته باشد.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 2 میانگین: 5]