هاست اشتراکی چیست؟

خانه / میزبانی سایت و سرور / هاست اشتراکی چیست؟

هاست اشتراکی چیست؟

von طراحی سایت منسیکس Facebook Google+
در میزبانی سایت و سرور

هاست به فضایی روی یک رایانه متصل به اینترنت گفته می‌شود که یک وب مستر قادر به میزبانی سایت خود روی آن فضا است.س از ثبت دامنه به مرحله خرید هاست میرسیم. هاست یا Host به معنای فضای میزبانی در زبان فارسی است.

هاست همان میزبان سایت است. هاست اشتراکی یک فضای محدود با امکانات تعیین شده، روی یک سروراست. اگر یک رایانۀ سرور یا کارگزار را با استفاده از نرم افزارهایی به قطعات کوچک تقسیم کنیم، به هر کدام از این قطعات یک هاست اشتراکی گفته می‌شود.

هاست‌های اشتراکی دارای منابع اختصاصی نیستند. یعنی مثلاً برای یک سایت از ده‌ها یا شاید صدها سایتی که روی رایانۀ سرور قرار گرفته است، پردازنده و Ram جداگانه و محفوظی در نظر گرفته نشده است. هر کدام از هاست‌ها می‌توانند از منابع سخت افزاری هاست‌های دیگر استفاده کنند. مثلاً اگر سایت شما روی هاست اشتراکی واقع شده باشد، اگر سایت دیگر که روی همان سرور است، بطور هم زمان بازدید بالایی داشته باشد، روی سرعت سایت شما هم تاثیر می‌گذارد. درواقع مشکلات شبکه روی تمامی هاست‌های اشتراکی تاثیرگذار است.

هاست‌های اشتراکی را با استفاده از نرم افزارهایی که روی سرور نصب می‌شود، درست می‌کنند. مثلاً Cpanel و DirectAdmin دو نوع از این نرم افزارها هستند که به ارائۀ هاست اشتراکی می‌پردازند. این نرم افزارها فضاهایی را برای کاربران مختلف ایجاد می‌کنند که هر کدام قادرند جداگانه سایت خود را روی فضای مورد نظر بارگذاری کنند. اگر یک هاست اشتراکی خریداری کنید، یک پنل از همین دسته به شما تعلق می‌گیرد که می‌توانید از امکانات هاست اشتراکی خود استفاده کنید. این پنل هر آنچه شما برای مدیریت سایت خود نیاز داشته باشید را درون خود داراست.

هاست اشتراکی در بیشتر مواقع نیاز وب مستر را برطرف می‌کند و از طرف دیگر هزینۀ سنگینی را برای میزبانی سایت روی دوشآن نمی‌گذارد. اما هاست‌های اشتراکی دارای محدودیت سخت افزاری هستند و حتی اگر فروشندۀ هاست عبارت نامحدود را برای برخی از ویژگی‌های فضای میزبانی درج کرده باشد، به این معنی نیست که شما تا هر اندازه قادر به فشار روی سرور اصلی هستید. مطمنا که اگر از یک حدی بازدید وب سایت شما بالاتر رود، فروشنده به شما پیشنهاد ارتقاء از هاست اشتراکی به سرور مجازی یا دیگر گزینه‌ها را خواهد داد.

هاست اشتراکی دارای مشخصات مختلفی برای میزان حجم ذخیره سازی فایل، ترافیک سایت، تعداد دامنه‌های قابل میزبانی، تعدا حساب‌های مختلف مثل FTP، ایمیل، پایگاه داده و … می‌باشد. که بسته به نیاز خود از بین بسته‌های میزبانی که شرکت‌های ارائه کننده خدمات میزبانی ارائه می‌کنند، استفاده کنید. که هر چه این امکانات بیشتر باشد، معمولاً قیمت آن هم بیشتر خواهد بود.بسته‌های میزبانی عموما به صورت سالیانه تمدید می‌شوند، مگر اینکه امکان تمدید ماهیانه هم داشته باشند.

برای ابتدای کار شما میتوانید از همان هاست اشتراکی استفاده کنید، چرا که نیاز به میزبانی اختصاصی ندارید و بعد از گذر زمان اگر خواهان ارتقای هاست بودید به مدلهای بالاتر رجوع کنید
لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 2 میانگین: 5]