زمان حضور کاربر (Dwell Time)

خانه / آموزشی / بهینه سازی سایت / زمان حضور کاربر (Dwell Time)

زمان حضور کاربر (Dwell Time)

von طراحی سایت منسیکس Facebook Google+
در بهینه سازی سایت

زمان حضور کاربر یا همان Dwell Time یکی از معیارهای مهم سئو و بهینه سازی سایت محسوب می‌شود.

تصور کنیدشما برای جستجوی موضوعی مانند “طراحی سایت فروشگاهی در کرج” به گوگل مراجعه می‌کنید. بعد از سرچ نتایجی به شما نمایش داده می شود.

برای انتخاب یکی از نتایج قطعا شما ابتدا توضیحات متای هر یک از لینک ها را مشاهده می کنید که اگر با آنچه که شما به دنبالش هستید مطابقت داشت آن را کلیک می کنید.

در نتیجه وارد صفحه شده و محتوای مورد نظر خود را مطالعه خواهید کرد. امکان دارد محتوای آن سایت، اطلاعات مفید و مناسبی در مورد “طراحی سایت فروشگاهی” در اختیار شما داده باشد، در این صورت شما دقایقی را به مطالعه این صفحه اختصاص خواهید داد.

حالی دیگر این است که با یک نگاه کلی متوجه خواهید شد که محتوای صفحه ارتباطی به موضوع مورد نظر شما ندارد و مطلب آن مفید و کارآمد نیست. در این هنگام به سرعت صفحه باز شده را خواهید بست و به فهرست نتایج گوگل باز خواهید گشت.

به مدت زمانی که شما در سایت باز شده به سر می‌برید،زمان حضور کاربر (زمان ماندگاری) یا Dwell Time گفته میشود.

به عبارتی Dwell time به معنی مدت زمانی خواهد بود که کاربر در سایت موجود در فهرست نتایج گوگل درنگ میکند و مشغول دیدن محتوای آن میشود.

سئو و بهینه سازی سایت

سئو و بهینه سازی سایت

سئو و بهینه سازی سایت

 

طبیعتاً هرچه مدت زمان ماندگاری کاربر در سایت  بیشتر باشد، به معنی کیفیت بالای محتوای سایت موجود است.

برای این که این فاکتور را در سایت خود بررسی کنید می توانید به وب سایت موز moz.com مراجعه کنید این وب سایت برای اولین بار این فاکتور را در بررسی و آنالیز سایتها ارائه کرد.

Dwell time خوب چه زمانی اتفاق می افتد؟
به طور کلی هرچه زمان ماندگاری کاربر در صفحات سایت شما بیشتر باشد، میزان Dwell Time و Time on Site هم بیشتر میشود و این برای رتبه بندی سایت یک امتیاز مثبت تلقی خواهد شد.

زمان 15 دقیقه و بیشتر، رکوردی بسیار عالی برای Dwell Time است. این زمان ماندگاری کاربر در سایت نشان دهنده رضایت او از نتیجه جستجو و جذابیت محتوای موجود در وب سایت است.
زمان ماندگاری 2 دقیقه یا 120 ثانیه، مدت زمان خوبی محسوب می‌شود. کاربر در زمانی بین 2 تا 3 دقیقه نیز میتواند از محتوا استفاده کند.
کمتر از 30 ثانیه امیدوار کننده نیست و به احتمال زیاد کاربر از محتوای سایت شما راضی نبوده است.

حال باید متذکر شوم که در فرآیند رتبه دهی Dwell Time پیچیدگی‌ نیز وجود دارد و این فاکتور برای تمام کلیدواژه ها یکسان عمل نمیکند.

برای مثال ممکن است کلیدواژه مد نظر شما شماره تلفن باشد که در این صورت پس از یافتن شماره تلفن مورد نظرتان سایت انتخابی را خواهید بست و زمان زیادی را داخل سایت نخواهید ماند؛ اما چون هدف مطلوب بوده است دیگر به جستجو در گوگل هم ادامه نخواهید داد که در این صورت از نظر گوگل امتیاز منفی محسوب نمی شودزیرا اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورده‌ و به صفحه جستجو بازنگشته‌اید.

تاثیر زمان حضور کاربر در سئو و بهینه سازی سایت

برخی از کارشناسان سئو معتقدند که مدت زمان ماندگاری کاربر فاکتور مهمی در سئو محسوب می‌شود. بنابراین بهتر است این معیار را در امور بهینه سازی سایت‌ در نظر گرفت.

مدت زمان بیشتر ماندگاری کاربر در سایت، در هر صورت امتیاز مثبتی محسوب می شود و بهتر است که مدیران سایت‌ سعی کنند به وسیله راه‌های گوناگون، این مدت زمان را بیشتر کرده و امتیاز بیشتری در این فاکتورها کسب نمایند.

چگونه می‌توان مدت زمان حضور کاربر در سایت را بیشتر کرد؟
برای مثال با استفاده از بازاریابی با استفاده از کامنت، به کارگیری تصاویر، ویدئوها، اینفوگرافی های جذاب و درگیر کننده، می‌توانید کاربر را برای مدت زمان بیشتری در سایت مورد نظر نگاه دارید.

طراحی سایت ریسپانسیو ­نیز عامل بسیار مهمی است که باعث جذب کاربر خواهدشد.

بهبود مدت زمان حضور کاربر در صفحات سایت، همواره برای تمام سایت‌ها سودمند است و موجب کسب امتیاز و رتبه برتر خواهدشد. حتی برای سایت هایی که در نتایج صفحات دوم ، سوم و … گوگل هستند.

تفاوت فاکتورهای Dwell Time و Time On Site چیست؟
معیار مدت زمان ماندگاری یا Dwell Time شباهت زیادی با فاکتور Time On Site دارد. هرچند تفاوت‌هایی نیز دارند. در فاکتور Dwell Time مسأله مهم مدت زمان سپری شده پیش از بازگشت کاربر به صفحه جستجو است. اما در فاکتور Time on Site تنها زمان سپری شده در صفحات محاسبه می‌شود و بازگشت به صفحه نتایج جستجو، اهمیتی ندارد.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 3 میانگین: 5]