دامنه های مختلف اینترنتی

خانه / آموزشی / دامنه های مختلف اینترنتی

دامنه های مختلف اینترنتی

von طراحی سایت منسیکس Facebook Google+
در آموزشی, میزبانی سایت و سرور

پسوند دامنه com.

یکی از پر انتخاب ترین و محبوب ترین و پر مخاطب ترین دامنه های اینترنتی دامنه com. است.به دلیل تصور بیشتر افراد برای سایت یک شرکت دامنه ی com. است. دامنه com. معمولا به عنوان یک دامنه پرکاربرد برای شرکت ها، موسسه های تجاری و اهداف دیگر مورد استفاده است.این دامنه یک دامنه ی بین المللی است.

پسوند دامنه org.

یک زمانی org. مفهوم یک سازمان یا نهاد سازمانی را داشت درصورتیکه هر فردی می تواند یک سایت با پسوند دامنه org. داشته باشد. با این حال هنوز هم org. برای سازمان های غیر انتفاعی مانند بنیادهای خیریه مورد انتخاب است. اگر سایت شما با دامنه org. معرفی شده است، درک بازدیدکنندگان  از کسب و کار شما یک سازمان یا موسسه عام المنفعه یا سازمان خیریه است. البته در ایران org. بیشتر به معنی سازمان های نیمه دولتی و خصوصی است.

پسوند دامنه net.

پسوند دامنه net. پسوند پیش فرض برای شرکت های اینترنتی و ارائه دهندگان خدمات شبکه های کامپیوتری است اما آخرین انتخاب برای یک شرکت تجاری یا کسب و کار اینترنتی میباشد. با این که پسوند دامنه net. در آمار، پرطرفدارتر از org. است اما در نظر بیشتر کاربران org. و com. پسوند های معتبرتری باشند. البته بسیاری دامنه net. را نوعی پشتیبان برای com. می دانند که شرکت ها برای جلوگیری از دسترسی رقبای خود آنها را خریداری میکنند.

پسوند دامنه ir.

دامنهir.برای کشور ایران در نظر گرفته شده و سایت هایی که مرتبط با ایران هستند می توانند از دامنه ir. استفاده کنند.

اگر شخصی خارج از یک کشور خاص بدون اینکه در آن کشور اقامت داشته باشد بخواهد از دامنه های ملی استفاده کند معمولا دچار مشکل می شود.

در دامنه های ملی قوانین مربوط به هر دامنه به صورت ملی تعریف میشود و تابع قوانین آن کشور می باشد. مثلا طبق قوانین بین المللی اگر شما یک دامنه com. را ثبت کنید و آن را تمدید نکنید و شخص دیگری آن را ثبت کند، در نهایت این دامنه متعلق به اولین کسی است که آن را ثبت کرده مگر آنکه آن را بفروشد ،حق مالکیت دامنه حتی در صورتی که دامنه تمدید نشود برای اولین شخص ثبت کننده محفوظ است اما چنین قانونی برای دامنه ir.صادق نیست بلکه اگر شما یک دامنه با پسوند ir.را ثبت کنید و پس از مدتی یک شخص حقوقی ادعای برند آن دامنه را داشته باشد دامنه از شما گرفته میشود و به آن شخص حقوقی تعلق می گیرد! البته ایران تنها کشوری در دنیا است که چنین قانونی در مورد مالکیت دامنه دارد!

پسوند دامنهco.

افرادی که دامنه با پسوندco. ثبت می کنند از فلسفه و علت نامگذاری این دامنه اطلاعی ندارند. برخلاف تصور این افراد دامنه co. مخفف عبارت company نیست! بلکه این دامنه یک دامنه ملی است و برای کشور کلمبیا است . و علت گران بودن ان به همین خاطر است و تحت قوانین کلمبیا کار میکند.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 4 میانگین: 5]