تفاوت vps و vds چیست؟ خدمات آنها چگونه است؟

خانه / میزبانی سایت و سرور / تفاوت vps و vds چیست؟ خدمات آنها چگونه است؟

تفاوت vps و vds چیست؟ خدمات آنها چگونه است؟

von طراحی سایت منسیکس Facebook Google+
در میزبانی سایت و سرور

هنگامی که منابع هاست اشتراکی نیاز کاربران و مدیران پروژه های IT را برطرف نکند، به دنبال خدمات میزبانی منابع اختصاصی خواهند رفت و در این مسیر همواره علاوه بر خدمات سرور مجازی با معادل لاتین VPS، نوع دیگری از این خدمات تحت عنوان VDS با وجه تمایز منابع اختصاصی خودنمایی می کند که این سوال پیش می آید: فرق VPS و VDS چیست؟؟ فارسی این لغات Virtual Private Server به معنای سرور مجازی خصوصی و مفهوم Virtual Dedicated Server به معنای سرور مجازی اختصاصی خواهد بود که دقیقاً تشابه این دو مفهوم را روشن میکند .حال چه فرقی میان این دو نوع خدمات سرور و میزبانی وجود دارد که موجب تفکیک آنها از یکدیگر میشود ؟ هم اکنون تعریفی از هر دو نوع خدمات خواهیم داشت:

خدمات سرور مجازی VPS چیست

در ابتدا ما به مفهوم حقیقی و علمی میپردازیم گاهاً در کشور ما این مفاهیم صرفاًً به این جهت مورد استفاده قرار می گیرند که عموم مردم این عبارات را به عنوان خدمات میزبانی مورد نیاز خود می شناسند بنابر این شرکت های میزبان خدمات وب نیز این واژه ها را بر روی خدمات خود قرار می دهند تا مخاطبین را به نیازهای خودشان هدایت نمایند و در این حالات ممکن است امکانات و منابع سرور مجازی که شما دریافت می نمایید با آنچه که در اینجا به عنوان معنای علمی و تخصصی آن مطرح می گردد متفاوت باشد. سرور مجازی خصوصی یا VPS نوعی از خدمات میزبانی است که کاربر سرور مجازی را در اختیار خواهد داشت که با ده ها یا صدها سرور مجازی دیگر بر روی یک بستر مشترک میزبانی می شوند. از این رو منابع پردازشگر (CPU) و حافظه موقت (RAM) آنها مشترک می باشد.از طرفی ممکن است در زمانهایی که سایر سرورهای مجازی مجاور شما در حال ارسال درخواست های زیاد و استفاده بالا از منابع اشتراکی با شما باشند، سرور شما دچار مشکلاتی در منابع مورد نیاز از نظر سرعت اتصال به اینترنت و پهنای باند، پردازشگر و یا حافظه موقت گردد.

خدمات سرور مجازی VDS چیست

سرور مجازی VDS نوعی از خدمات سرور مجازی است که سروری که در اختیار کاربر می باشد به صورت کاملاً مستقل می باشد و به عبارت دیگر منابعی که به عنوان امکانات سرور مجازی VDS به کاربر معرفی می گردد به صورت کاملاً اختصاصی در اختیار او قرار می گیرد و هر چند که سرورهای مجازی مجاور و همسایه شما از بالاترین سطح امکانات خود بهره ببرند هیچ صدمه ای به منابع شما وارد نخواهد شد و در نتیجه بازدهی سرور شما کاهش نخواهد یافت. با این حال در این خدمات نیز مواردی است که در بستر مشترک صورت می گیرد که یکی از آنها نرم افزار HyperVisor سرور است. این نرم افزار HyperVisor مجازی ساز و ابزاری است که به منظور تفکیک منابع سرور اختصاصی اصلی به چند سرور مجازی زیرمجموعه به کار می رود. به هر حال علاوه بر این موارد، تفاوت های دیگری نیز بین VPS و VDS وجود دارد که در مجموع پایداری و استقلال منابع و خدمات در VDS معمولاً کاربران را به این سمت سوق می دهد. خدمات سرور مجازی mansix.netدر حال حاضر در این نوع خدمات قرار می گیرد. و در انتها تنها نکته اضافه اینکه نوع خدمات میزبانی سرور مجازی مستقل از سیستم عامل می باشد، به عبارت دیگر سرور مجازی (VPS یا VDS) در انواع سرور مجازی ویندوز یا سرور مجازی لینوکس در حالت کلی تفاوتی از دید سخت افزاری و بسترسازی میزبانی ندارند و تنها تفاوت آن ها در سیستم عامل نصب شده بر روی آن سرور مجازی می باشد.

مقایسه سرور مجازی VDS یا VPS

در نتیجه خدمات سرور مجازی VDSخیلی بهتر از VPS می باشند اما در حالت کلی پارامتر هایی هست که هر یک از خدمات فوق و یا هزینه مورد نیاز برای تهیه آنها نیز در انتخاب کاربران اهمیت زیادی دارد و علاوه بر آن سرور مجازی که به کاربر ارائه می شود از انواع VDS یا VPS است از نگرش میزبانی بستگی به این موضوع دارد که شرکت میزبان خدماتتان از چه مجازی سازهایی برای پیاده سازی راهکار خدمات سرور مجازی خود استفاده کند و نهایتا در صورتی که راهکار مورد استفاده شرکت میزبان خدمات هر ماشین مجازی را به صورت اختصاصی تفکیک سازد خدمات VDS خواهد بود و در غیر اینصورت در گروه محصولات VPS قرار خواهد گرفت.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 2 میانگین: 5]