انواع شبکه های اجتماعی در ایران

خانه / آموزشی / شبکه های اجتماعی / انواع شبکه های اجتماعی در ایران

انواع شبکه های اجتماعی در ایران

von طراحی سایت منسیکس Facebook Google+
در شبکه های اجتماعی

در سال های اخیر جز موارد استثنا همه افرادی که با اینترنت سروکار دارند بخش قابل‌توجهی از فعالیت‌های روزانه خود را در فضای مجازی به شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند. به تبع این موضوع زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده و تغییر و تحول چشمگیری در زندگی‌هایمان فراهم کرده است.

درحالی‌که سیل عظیمی از شبکه‌های اجتماعی به‌صورت حرفه‌ای در حال ارائه خدمات شبکه‌ای در سطح دنیای اینترنت هستند بارها دیده‌ایم که این رسانه‌ها به دست ایرانیان کاربری خود را از دست داده‌اند و استفاده‌ای مطلوب ندارند و از اهداف حرفه‌ای آن شبکه دور افتاده‌اند.

شیوع استفاده از این شبکه‌ها در ایران کاملا چشمگیر است تا حدی که برخی مسوولان یا منتقدان داخلی شبکه‌های اجتماعی اعم از توییتر و لینکدین معتقدند در ایران مردم شبکه‌ها اجتماعی را بیش از حد جدی گرفته‌اند. این درحالی است که در کشورهای توسعه یافته میزان استفاده و استقبال مردم از این شبکه‌ها به اندازه ایران نیست. کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی و به‌طور کلی فناوری‌های نوین ارتباط را آن‌گونه که مردم کشورهای توسعه‌یافته استفاده می‌کنند، استفاده نمی‌کنند.

انواع شبکه های اجتماعی پرکاربرد در ایران

 اینستاگرام

این شبکه محبوب و پرطرفدار نه‌تنها در کل جهان توجه بسیاری را به خود جلب کرده بلکه سیل کاربران ایرانی هم به سمت خود سرازیر کرده است.یکی از مهم‌ترین علل محبوبیت و پرکاربردبودن اینستاگرام در بین ایرانی‌ها فیلتر‌نبودنش است! وزارت ارتباطات با راه‌اندازی فیلترینگ هوشمند از فیلترشدن این شبکه محبوب جلوگیری میکند و در حال حاضر نیز موفق بوده است.

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی عکس است و قرار بر این بود که اعضا عکس‌های خود را در این شبکه به اشتراک بگذارند اما شبکه اجتماعی عکس به مراتب فراتر رفته و استفاده‌های دیگری هم پیدا کرده است، به عنوان مثال بسیاری از کسب‌وکارها در این شبکه به تبلیغ محصولات خود می‌پردازند و آنها را به فروش می‌رسانند. درواقع این شبکه حالا به عنوان یک تجارت الکترونیک استفاده می‌شود.

برخی هم از آن به عنوان یک شبکه خبری استفاده می‌کنند به گونه‌ای که یک خط خبر را در قالب عکس می‌گذارند و به نمایش می‌گذارند. جالب اینکه این شیوه طرفدار کمی هم ندارد و استقبال چشمگیری از آن شده است تا حدی که برخی از این صفحه‌ها چندهزار فالوئر هم دارند. این نکته که در همه شبکه‌های اجتماعی کارکردهای سرگرمی و شخصی حرف اول را می‌زند انکارناپذیر است، ولی فیلترنشدن اینستاگرام بی‌شک مهم‌ترین علت کاربرد فراوان این شبکه است و اینکه این شبکه توانسته رشد قابل توجهی تابحال داشته باشد و پتانسیل این را دارد که کاربردهای مفیدی هم در آینده پیدا کند.

توییتر

این شبکه اجتماعی عمدتا توسط گروه خاصی از ایرانیان و برای اطلاع از خبر استفاده می‌شود. بااینکه توییتر فیلتر شده است ایرانیان بسیاری را در این شبکه می‌توان دید که در این رسانه فعالیت روزانه دارند.با وجود اینکه این شبکه فیلتر است برخی شخصیت‌ها را می‌بینیم که در توییتر فعالیت دارند و مردم را از خبرها بی‌اطلاع نمی‌گذارند.این سرویس محبوب به علت تحریم‌ها ایران را در لیست کشورهای خود نداشت و در سال 2015 پیش ایران را بعد از مدت‌ها به فهرست کشورهای خود افزود.پیش از آن کاربران ایرانی نمی‌توانستند محل واقعی سکونت خود را در توییتر انتخاب کنند. اما با اعتراض آنها بالخره توانستند ایران را به لیست کشورهای توییتر اضافه کنند.

لینکدین

پایه کار شبکه اجتماعی لینکدین به این گونه است که کاربران یک پروفایل کاملا حرفه‌ای میسازند تا از این پروفایل ساخته‌شده بتوانند در سایت‌های دنیای مجازی به‌عنوان یک رزومه کاری استفاده کنند. پروفایل لینکدین، کاملا مانند یک روزمه کاری است که در آن شما اطلاعات تحصیلی خود را برای نمایش به دیگران وارد می‌کنید.بعلاوه اطلاعاتی از قبیل مهارت‌ها، تخصص‌ها، تجارب و سابقه کارتان، شغل فعلی شما و یک عکس هم برای تکمیل پروفایل خود وارد می‌کنید. ما فکر می‌کنیم چون پروفایل برای شخص ماست، اجازه داریم هر آنچه دوست داریم در آن قرار دهیم یا هر پستی را بگذاریم. یکی از رایج‌ترین اشتباهات در لینکدین همین است که کاربر از کارهای روزانه خود پست می‌گذارد در صورتی که جای این قبیل پست‌ها در شبکه تخصص‌محوری مانند لینکدین نیست.

کلوب

سايت اينترنتي کلوب دات کام در يکم دي ماه 1383 برپايه نيازهاي امروزي کاربران اينترنتي ايراني راه‌اندازي شد. هدف راه‌اندازی این سایت تبادل اطلاعات، نيازها، کالا و خدمات، آشنا شدن با همکاران، دوستان قديمي و غیره برای ایرانی‌ها و کاربران فارسی‌زبان بوده است.

فیس‌بوک

این شبکه وسیع اجتماعی با وجود فیلتر بودن در ایران تعداد کاربر چشمگیری دارد. البته گاه و بیگاه هم اخباری می‌شنویم مبنی بر رفع فیلترینگ فیس‌بوک اما تابه حال که اتفاقی نیفتاده است.فیلترینگ فیس‌بوک قبل از دولت یازدهم صورت گرفته و اکنون در این زمینه برخی نمایندگان دولت صحبت‌هایی را در راستای رفع فیلترینگ مطرح کرده‌اند.

پیش از این نیز وزیر ارتباطات در این زمینه اعلام کرده بود این احتمال وجود دارد که با ارسال نامه درخواستی از سوی وزارت ارتباطات، شبکه اجتماعی فیس‌بوک رفع فیلتر شود و روز گذشته اعلام کرد که این صحبت‌ها از سوی یکی از اعضای این کمیته مطرح شده و به معنای نظر کلی کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای نیست.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 4 میانگین: 5]